Od 1992 roku wspieramy europejskich przedsiębiorców

Platforma robocza do wózka widłowego

Platforma robocza do wózka widłowego
Platforma robocza do wózka widłowego Platforma robocza na widły wózka Platforma robocza składana zebezpieczenie na widłach wózka platformy roboczej Półka na narzędzia platformy roboczej Platforma robocza podczas pracy na wózku widłowym
5 opinii (5.0)

Platforma robocza (kosz osobowy) - osprzęt przeznaczony do zainstalowania na wózku widłowym w celu bezpiecznego podnoszenia ludzi. Platforma robocza do wózka widłowego przeznaczona do prac tymczasowych

Platforma robocza zwana również koszem osobowym służy do podnoszenia ludzi za pomocą wózka widłowego. Platforma posiada specjalne kieszenie przystosowane do montażu na widłach wózka oraz sworzeń zabezpieczający przed zsunięciem z nich. Podłoga wykonana jest z aluminiowej blachy z powierzchnią antypoślizgową, a jej krawędzie posiadają bortnice nazywane też krawężnikami. Cała konstrukcja spawana jest z profili stalowych.

Dodatkowo tylna ściana zabezpieczona jest siatką oddzielającą pracownika od ruchomych mechanizmów wózka widłowego. Wejście do kosza posiada bramkę samozatrzaskową, natomiast pracownik wewnątrz ma do dyspozycji uchwyt do zamocowania szelek bezpieczeństwa oraz skrzynkę na podstawowe narzędzia. Najczęściej kosze malowane są na kolor czerwony, pomarańczowy lub żółty.

Każda produkowane przez nas platforma robocza do wózka widłowego wykonana jest zgodnie z normą FEM 4.006:2010 oraz posiada kompletną dokumentację wymaganą do użytkowania.

Czy platforma robocza może być używana do podnoszenia ludzi za pomocą wózka widłowego?

Odpowiedzi na powyższe pytanie poszukuje wiele osób odpowiedzialnych za bezpieczeństwo i higienę pracy w polskich firmach, zakładach i magazynach. Oferujemy Państwu doradztwo w tym zakresie oraz dostawę koszy osobowych do widlaka, które spełniają wymogi stawiane przez obowiązujące normy i przepisy oraz są akceptowane przez Urząd Dozoru Technicznego (UDT) w Polskich firmach.

Do jakich prac można stosować wózek widłowy wyposażony w platformę roboczą?

Należy pamiętać, że praca na platformie roboczej zamontowanej na wózku widłowym musi mieć charakter incydentalny i tymczasowy. Do takich prac można zaliczyć np. drobne naprawy na wysokości (wymiana żarówek), prace inspekcyjne i konserwacyjne wykonywane dorywczo itp. Dopuszcza się użycie wózka widłowego wyposażonego w podest roboczy do podnoszenia ludzi także w sytuacji, kiedy użycie specjalnych podnośników osobowych (nożycowych lub teleskopowych) jest technicznie lub przestrzennie niemożliwe, lub też ekonomicznie nie uzasadnione. W przypadku wykonywania normalnych, codziennych prac, pracownicy powinni być podnoszeni tylko za pomocą przeznaczonych do tego celu maszyn.

Jakie warunki muszą być spełnione, aby dany wózek widłowy wyposażony w kosz osobowy mógł podnosić ludzi?

Jednym z podstawowych warunków jest udźwig wózka – przy maksymalnym wysięgu masztu powinien być większy od pięciokrotności sumy masy własnej platformy oraz jej nośności i nie może wynosić mniej niż 1000 kg. Np. jeśli waga platformy wynosi 100 kg a jej nośność 250 kg, to stosując poniższy wzór można obliczyć wymagany udźwig wózka:

(100 kg + 250 kg) x 5 = 1750 kg

Mając na uwadze, środek ciężkości platformy roboczej (400 mm przy wersji S oraz 600 mm przy wersji L), można odczytać z tabeli udźwigów wózka (przeważnie umieszczonej na pulpicie wózka lub w jego DTR), czy będzie on spełniał ten wymóg.

Dodatkowo na uwadze należy mieć fakt, że długość wideł wózka musi być wystarczająca aby cała podstawa platformy roboczej na nich spoczywała oraz aby możliwe było poprawne zabezpieczenie przed zsunięciem z wideł za pomocą sworznia, w który platforma robocza jest wyposażona. Czyli dla wersji S widły muszą mieć długość min. 800 mm, natomiast dla wersji L musi być to 1200 mm.

Z uwagi na bezpieczeństwo pracownik znajdujący się w koszu musi być wyposażony w kompletną odzież roboczą oraz zestaw asekuracyjny w postaci szelek bezpieczeństwa i linki z amortyzatorem, przytwierdzonej do specjalnego punktu mocowania w koszu. Europejskie Centrum Innowacyjne oferuje Państwu dostawę odpowiedniego zestawu asekuracyjnego jako dodatkowe wyposażenie platformy roboczej.

Platformy robocze oferujemy w poniższych wersjach:

  wersja A                wersja B                   wersja C                       wersja D  

Wersja A - podstawowa z tylną ścianką
Wersja B - wyposażona w osiatkowany daszek, bez przednich wsporników
Wersja C - z osiatkowanym daszkiem i przednimi wspornikami
Wersja D - wersja podstawowa z możliwością składania tylnej ścianki

DANE TECHNICZNE:

Nazwa

Wymiary [mm]

dł. x szer. 

Waga

[kg] 

dopuszczalna

ilość osób

nośność

[kg] 

 platforma robocza typ S800 x 1200100 250 
 platforma robocza typ L1200 x 1200125 300 

Opinie

Zweryfikowany zakup

Polecam

Produkt wysokiej jakości. Polecam serdecznie.

Zweryfikowany zakup

Najlepszy producent!

Najlepszy producent platform roboczych do wózków widłowych. Zamówiliśmy już łącznie 4 platformy - wszystkie spisują się idealnie i są wykonane bardzo starannie. Polecamy serdecznie i dziękujemy!

Zweryfikowany zakup

Super produkt

Platforma kupiona ponad rok temu. Nic się z nią nie dzieje, działa bezproblemowo, nie łapie ją korozja - nic nie trzeszczy i nie skrzypi, a używana się jej niemalże każdego dnia tygodnia. Polecam ECI jako producenta.

Zweryfikowany zakup

Dobra cena i jakość!

Chciałbym zarekomendować firmę ECI jako solidnego wykonawcę platform roboczych do wózka widłowego. Sprzedawane produkty charakteryzuje wysoka jakość wykonania i zabezpieczenia przed korozją. Na prawdę nie ma się do czego doczepić. Oczywiście platforma wykonana zgodnie z przepisami regulującymi wymogi pracy na wysokości. Cena atrakcyjna. Szczerze polecam.

Zweryfikowany zakup

Polecam

Kupilismy w ECI 2 platformy robocze do wózka widłowego. Obie działają bez zarzutów, wykonane są starannie, spawy nie są wykonane byle jak, konstrukcje pomalowane są dokładnie - jest wygodnie i co najważniejsze bezpiecznie. Dostawa na czas. Polecam!