fbpx

Cięcie stali – jak je wykonać i czym? Kompedium wiedzy

Cięcie stali to podstawowy proces któremu podlega stal. W dzisiejszym artykule przedstawimy Państwu najpopularniejsze metody cięcia stali. Już na wstępie warto zaznaczyć, że istnieje wiele technik i urządzeń które nam to umożliwią. Waże jest, aby poddawaną obróbce cięcia stal, pozostawić w nienaruszonym stanie po wykonaniu cięć. Aby tak się stało – konieczny jest dobór odpowiedniego urządzenia i przede wszystkim parametrów, przy których będziemy wykonywać cięcie. W zależności od tego jak gruby materiał będziemy ciąć, należy zastosować odpowiednią technikę.

Przygotowania do cięcia stali

W pierwszym etapie przygotowań do cięcia stali należy zapoznać się dokładnie z materiałem. Ma to związek z tym, że na rynku mamy różne rodzaje stali. W głównej mierze chodzi o wytrzymałość oraz plastyczność. Zapoznając się dokładnie z materiałem, który zamierzamy ciąć będziemy mogli pewnie wykonać naszą pracę.

Rodzaje cięcia stali

Do cięcia stali możemy wykorzystać wwiele technik, a jeszcze więcej – urządzeń dostępnych obecnie na rynku. W tym artykule zaprezentujemy Państwu wszystkie najważniejsze i najpopularniejsze techniki a także docenione przez wielu klientów w całej Europie konkretne modele urządzeń.

Cięcie skrawające

Jest to najpopularniejsza technika cięcia stali. Jednocześnie należy wspomnieć, iż jest to obecnie najłatwiejsza z technik. Cięcie skrawające wykonuje się takimi maszynami jak piły taśmowe do metalu oraz frezarki CNC do metalu. Cięcie skrawające stosuje się głównie na blokach, rurach, prętach.

Cięcie termiczne

To technika która umożlia nam cięcie stali, polegające na miejscowym utlenianiu bądź wytapianiu szczeliny w bardzo wysokiej temperaturze, zawsze odpowiedniej dla grubości stali poddawanej obróbce. Wyróżnia się cięcie termiczne: gazowe, tlenowo-proszkowe, laserowe, łukowe i plazmowe. Samo cięcie wykonywane jest dzięki zastosowaniu specjalnych palników znajdujących się w urządzeniu do cięcia.

Cięcie plastyczne

Jest to metoda cięcia przy której następuje naruszenie spójności materiału. Wykonuje się ją poprzez wycinanie, odcinanie, dziurkowanie, okrawanie czy rozcinanie.

Cięcie elektroerozyjne

Jest to jeden z zaawansowanych sposobów na cięcie stali. Wykonuje się je przy użyciu metody elektroiskrowej. Stosuje się wyłącznie na materiałach, które przewodzą prąd. W głównej mierze, tą technologią wykonuje się precyzyjne narzędzia dla specjalistów różnego typu.

Cięcie wodne

Najpopularniejsza metoda cięcia miękkiej stali. Silny strumień wody, umożliwia wykonanie bardzo precyzyjnych cięć w materiale. Przy cięciu stali wodą, nalezy wspomnieć o zaletach. Są nimi przede wszystkim brak ograniczenia co do grubości materiału jak i brak wad powstałych po obróbce cieplnej (nie ma potrzeb wygładzania powierzchni i poprawiania jej po wykonaniu cięcia).

Na co zwrócić uwagę przed rozpoczęciem cięcia metalu?

Przede wszystkim, dokładnie należy zbadać materiał, który ma zostać poddany obróbce. Poniżej prezentujemy Państwu kilka podpowiedzi dotyczących odpowiedniego doboru techniki cięcia.

  • Grubość stali – jeżeli zamierzamy ciąć stal o grubości do 6-8 mm, jak najbardziej można wybrać metodę cięcia laserowego. Natomiast od grubości 30 mm zalecamy technikę cięcia wodą. Przy grubości materiału dochodzącej do 200 mm i wzwyż, zaleca się użycie metody cięcia termicznego która przy tych wymiarach będzie najdokładniejsza.
  • Wydajność cięcia – każda z technik ma swoje wady i zalety. Należy uwzględnić wszystkie swoje wymagania i wybrać tą, która spełni je w największym stopniu.
  • Koszta cięcia – Jeżeli zalezy nam na jak najtańszym koszcie cięcia, powinniśmy wyrać metodę cięcia tlenem (cięcie termiczne).
  • Wpływ ciepła na obrabiany materiał – jeżeli jest to ważne, aby materiał nie nagrzewał się zbyt bardzo – zalecamy wykorzystanie techniki cięcia wodnego.

Cięcie metalu od A do Z

W procesie cięcia stali liczą się nie tylko odpowiednie umiejętności i wiedza z zakresu rodzaju materiału. Wyzwaniem jakie stawiane jest przed naszymi klientami wielokrotnie to znalezienie rozwiązania które zapewni niskie koszty eksploatacji. Właśnie dlatego, przygotowaliśmy dla Państwa nowoczesne maszyny do cięcia stali, które je spełnią. W naszej ofercie znajdują się urządzenia profesjonalne, przeznaczone dla warsztatów produkcyjnych, ślusarni itp. Posiadamy równiez urządzenia które można używać w tzw. warunkach domowych.

Tak więc zastosowanie różnych sposobów cięcia stali może przynieść nam różne rezultaty. W naszym artykule, przedstawiliśmy Państwu wszystkie najpopularniejsze techniki, a także podpowiedzieliśmy – jak je dobierać.

Narzędzia do cięcia metalu

Zapraszamy Państwa serdecznie do zapoznania się z naszą ofertą maszyn i urządzeń przeznaczonych do cięcia stali. Są to między innymi: nożyce gilotynowe, piły taśmowe do metalu, frezarki cnc do metalu

Zapraszamy także do zapoznania się z kolejnymi artykułami poradnikowymi z naszej bazy wiedzy:

Zobacz również nasze pozostałe narzędzia warsztatowe.

Dodaj komentarz