fbpx

Czym są maszyny przeładunkowe? Urządzenia do transportu bliskiego

Czym są maszyny przeładunkowe? Urządzenia do transportu bliskiego, poziomego lub pionowego służące do przemieszczenia materiałów i obiektów w obrębie placu składowego, magazynu, hali fabrycznej, fabryki albo innego obszaru. Dzielą się na.

Dźwignice

Jest to grupa urządzeń służących do przemieszczania ładunku poziomo lub pionowo na niewielkim odcinku, ruchem przerywanym. Stanowią grupę transportu bliskiego. Ich eksploatacja wymaga odpowiednich kwalifikacji. Człowiek wymyślił dźwignice aby ułatwić pracę fizyczną towarzyszącą człowiekowi od zarania dziejów. Urządzenia te zmniejszają lub całkowicie eliminują wysiłek fizyczny przy podnoszeniu albo przenoszeniu ładunków w wybrane miejsce.

Dźwignice

Najprostsze z takich urządzeń to: Dźwignia prosta, żuraw czy kołowrót studzienny. Żuraw studzienny przypomina swą sylwetką żurawy budowlane, bez których współczesna budowa nie miała by miejsca bytu.

Urządzenia transportowe

Różnego rodzaju wózki transportowe lub przenośniki rolkowe w zależności w zależności od typu, wyróżniamy urządzenia o ruchu przerywanym bądź ciągłym. Przerywanym typem ruchu charakteryzują się wózki, zazwyczaj z silnikiem elektrycznym, rzadziej spalinowym. Wózki te posiadają różne konstrukcje w zależności od przeznaczenia. Natomiast przenośniki są to zwyczajnie taśmy, rzadziej stosowane są przenośniki kubełkowe oraz wiele innych typów.

Wyróżniające się typy dźwignic

Cięgniki
Urządzenia służące do przemieszczania nosiwa (przedmiotów stałych) przy pomocy cięgien linowych albo łańcuchowych, przy zastosowaniu zaczepu. Stosuje się zazwyczaj zaczepy takie jak haki lub chwytaki. Cięgnik napędzany jest siłą mięśni lub silnikiem. Może być osobnym urządzeniem lub częścią innego urządzenia dźwigowego. Zobacz: Zawiesia łańcuchowe i zawiesia linowe

Suwnica

Charakteryzuje się ruchem przerywanym, przeznaczona do przenoszenia materiałów w pionie i poziomie, ogranicza je wysokość podnoszenia i upuszczania. Wyposażone w mechanizm opuszczania i podnoszenia: wciągarek lub wciągników.

Wciągarka pneumatyczna
Wciągarka pneumatyczna Industrial Wich

Zobacz także naszą ofertą urządzeń do podnoszenia i przeciągania: wciągarki elektryczne

Żurawie

Potocznie także nazywany dźwigiem, obsługuje przestrzeń ograniczoną stożkiem lub walcem, którego wysokość określa maksymalną wysokość podnoszenia, natomiast promień podstawy – wysięg. Podstawowymi elementami kolumny żurawia jest kolumna oraz wysięgnik. Żurawie dzielimy ze względu na mobilność konstrukcji:Żurawie stacjonarne, przenośne, przewoźne, pokładowe, samochodowe i samojezdne.

Układnice

Stosowane w magazynach do transportu oraz układania materiałów. Jest to środek transportu wewnętrznego. Ich konstrukcję nośną stanowi przejezdny słup lub rama. Posiadają najczęściej wysuwane widły służące do składowania jednostek w regałach lub ich pobieranie.

Dźwigniki

Urządzenie to stworzone jest do podnoszenia na przeważnie niewielką wysokość obiektów. Najczęściej stosowanym dźwignikiem jest suwnica bramowa. Dźwigniki zwyczajne napędzane są ręcznie lub wykorzystują napęd hydrauliczny bądź też pneumatyczny. Konstruowane są zazwyczaj przy wykorzystaniu mechanizmu zębatkowego bądź śrubowego.

suwnica pomostowa unicraft

Wyciąg towarowy

To dźwignica, która składa się z podstawy ładunkowej prowadzonej przystosowana do pochyłego przemieszczania towarów za pomocą wyżej wymienionych cięgników linowych bądź też łańcuchowych.

Dźwignica linotorowa

Zbliżona w konstrukcji do kolejki linowej, składa się z wózka bądź też wózków, napędzanych cięgnem. Podwieszonych na linach nośnych rozpiętych między wieżami. Używane przeważnie do transportu materiałów sypkich przy niewielkich odległościach, na placach budowy w trudno dostępne miejsca, przykładowo przy budowie tam. Jest to urządzenie pośrednie.

Wymagania dla operatorów dźwignic

Według Polskiego prawa, kandydat musi spełniać następujące warunki:

  • Posiadać ukończone osiemnaście lat!
  • Przedstawić aktualne zaświadczenie lekarskie wykazujące dobry stan zdrowia!
  • Odpowiednia wykształcenie i praktyka!
  • Uprawnienia operatorów również dzielą się na kategorie takie jak I, II, III i podkategorie oznaczone literami, zależy to od grupy dźwignic.

W – Wciągniki, wciągarki i podesty ruchome
S – Suwnice, układnice magazynowe, dźwigi linotorowe
Z – Obsługa żurawi

Zapoznaj się z ofertą: wciągarki budowlane

Dodaj komentarz