fbpx

Przepisy, normy bezpieczeństwa dotyczące drabin ewakuacyjnych

Drabina ewakuacyjna – przepisy, normy bezpieczeństwa. Drabina ewakuacyjna, pionowa, zwana również jako dostępowa czy mocowana do budynku, musi spełnić normy bezpieczeństwa, w zakresie ich stosowania. Korzystanie z drabin ewakuacyjnych musi być bezpieczne, i to w głównej mierze ze względu na wprowadzone wymogi, które nazwano normami bezpieczeństwa.

Zgodnie z Dz.U.2015.0.1422 t.j. – Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie

1. W budynku PM, w którym jest wymagana druga droga ewakuacyjna dla ludzi z wyższej kondygnacji, dopuszcza się stosowanie na tej drodze drabiny ewakuacyjnej, prowadzącej na dach nad niższą kondygnacją lub na poziom terenu, jeżeli liczba osób przebywających jednocześnie na wyższej kondygnacji nie przekracza 50, a w budynku z pomieszczeniem zagrożonym wybuchem – 15. Nie dotyczy to zakładów pracy chronionej.
2. Drabiny ewakuacyjne należy umieszczać w miejscach łatwo dostępnych. Sytuowanie drabin naprzeciw świetlików i okien jest zabronione.
3. Dopuszcza się wykonywanie drabin ewakuacyjnych bez obręczy ochronnych, gdy różnica wysokości nie przekracza 3 m, z uwzględnieniem wymagań § 101.

Drabina ewakuacyjna – przepisy, normy bezpieczeństwa

W dzisiejszym artykule dowiesz się:

Jakie są normy bezpieczeństwa dla drabin ewakuacyjnych, pionowych?

  • DIN18799-1  – dotyczy drabin mocowanych na stałe do budynków i innego typu budowli – mogą to być drabiny pionowe z bocznymi podłużnicami, norma dotyczy wymagań technicznych i badań. Stosowane są do prac konserwacyjnych i porządkowych w i na budynkach
  • DIN14094-1 – dotyczy ochrony przeciwpożarowej – Drabiny ewakuacyjne (w tym z pałąkami ochronnymi lub bez, uchwytami, podestami) Norma informuje o tym, że drabina ewakuacyjna jest przeznaczona do ewakuacji w przypadku pożarów, i musi umożliwiać bezpieczną, szybką ewakuacjnę.
  • EN-ISO-14122-4 – Zakres zastosowania: Dostęp do maszyn i urządzeń Planowanie i użytkowanie, Drabiny pionowe mocowane do maszyn i urządzeń umożliwiają dostęp przy wykonywaniu prac serwisowych i kontrolnych, jak też napraw i prac porządkowych. Odpowiada im norma EN-ISO-14122-4.
  • DIN-14094-1 – Ochrona przeciwpożarowa, drabiny ewakuacyjne , drabiny ewakuacyjne, z pałąkami ochronnymi i bez, uchwyty, podesty. Zakres zastosowania: drabiny ewakuacyjne są elementami budynku budowli zapewniające nam drogę ewakuacyjną w czasie zagrożenia.

Kiedy drabina ewakuacyjna powinna posiadać kosz ochronny?

Jeżeli sługośc ciągu drabiny ewakuacyjnej, jest większa niż 3m – wówczas należy zastosować również kosz ochronny, zabezpieczający przed wypadnięciem z drabiny np. w przypadku nagłej utraty równowagi. Minimalna średnica kosza ochronnego wynosi 700 mm, a maksymalna 800mm. Rozstaw obręczy, znajdujących się w koszu ochronnym nie może być większy niż 0,8m. Pionowe pręty w rozstawie nie większym niż 0,3m. Rozstaw kotew mocujących drabinę do budynku nie może być większy niż co 2m.

Jakie są wymogi dotyczące drabin ewakuacyjnych?

Produkując drabiny ewakuacyjne, należy pamiętać zawsze o wymaganiach, jakie trzeba spełnić zanim, konstrukcja trafi do użytku. W szeczgólności są to następujące warunki:

  • Szczeble powinny być szerokie na minimum 500 mm
  • Maksymalny rozstaw szczebli może wynosić 300 mm
  • Odstęp między ścianą a szczeblem, nie może być mniejszy niż 15 cm
  • Drabiny o długości przekraczającej 10m, muszą być wyposażone w podest spoczynkowy
  • Na szczycie drabiny musi znajdować się stopien zejścia
Drabina ewakuacyjna normy bezpieczeństwa
Czy można używać drabiny ewakuacyjnej, która nie została wykonana według norm bezpieczeństwa?

Wszystkie drabiny w ciągu drogi ewakuacyjnej muszą być instalowane w zgodzie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dn. 12.04.2002 w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

Powyższy zapis odpowiada na stawiane pytanie. Wszystkie drabiny muszą spełniać wymagania norm bezpieczeństwa. Nie wolno montować drabin ewakuacyjnych, które są niezgodne z wymogami.

Firma ECI jest producentem drabin ewakuacyjnych.

Projekty drabin ewakuacyjnych według norm bezpieczeństwa, szybka realizacja, dostawa i montaż w cenie – teren działania: Cała Polska – Zadzwoń aby nie czekać na wycenę: tel. (+48) 77 418 39 85
Możesz również do nas napisać: eci@eci.com.pl

Produkcja drabin ewakuacyjnych od 1992 roku.

Drabina ewakuacyjna – przepisy, normy bezpieczeństwa

Dodaj komentarz