W tym artykule zaprezentujemy Państwu możliwie jak najwięcej informacji na temat piły ukosowej, zwanej również ukośnicą. Jak działa, jak wybrać i na co zwrócić uwagę przy zakupie ukośnicy? Zapraszamy do lektury.
Spis treści
Ukośnica jako uniwersalne urządzenie zarówno dla amatora jak i profesjonalisty
Ukośnica to urządzenie, które można wykorzystać do wielu projektów stolarskich. Za jej pomocą przygotujemy precyzyjnie wszelkie niezbędne elementy. Warto zwrócić uwagę na jakość sprzętu, ponieważ nie jest to sprzęt, na którym warto oszczędzać. Dobrej jakości piła ukosowa będzie służyć nam przez lata i oferować najwyższą precyzję, co w wielu projektach stolarskich jest kluczowe. Nawet amatorzy, po kilku latach pracy na sprzęcie niskiej jakości, przechodzą na urządzenia profesjonalne — ułatwiając sobie tym samym pracę, i podnosząc jakość swoich produktów diametralnie.
Co to jest ukośnica?
Ukośnica to piła tarczowa z uchwytem, która jest zamontowana na stelażu. Umożliwia głównie cięcie poprzeczne drewna, pod różnymi kątami, a nawet i wzdłużne. Zaawansowane ukośnice umożliwiają nam cięcie jednocześnie dwóch kątów. Jest to przydatne przy produkcji mebli czy np. karniszy domowych. Cięcia na ukośnicy są bardzo precyzyjne i powtarzalne. Zwykłą pilarką, trzymaną w rękach — nawet na szynach, ciężko będzie utrzymać jakość i precyzję cięcia, jaką otrzymujemy dzięki ukośnicy. Jeżeli ukośnica wyposażona jest w tzw. posuw (np. dwie szyny umożliwiające jej wysunięcie), to można nią ciąć szersze materiały, a także pokusić się o cięcia wzdłużne dłuższych desek. Bardzo ważną cechą ukośnicy jest jej mobilność. To urządzenie jest przenośne, a więc możemy z niego korzystać w dowolnie wybranym przez nas miejscu. Na rynku dostępne są już urządzenia zasilane z baterii — a to kolejny atut. Ukośnica jest rewelacyjnym narzędziem wykorzystywanym do wszelkich prac wykończeniowych w drewnie.
Do czego wykorzystuje się ukośnicę?
Za pomocą ukośnicy można wykonać setki metrów podłóg drewnianych, sufitów, a także wiele elementów dekoracyjnych jak np. karnisze, obudowy grzejników, listwy wykończeniowe itp. Zastosowań tego urządzenia jest naprawdę wiele.
Jaki rozmiar tarczy i moc pilarki wybrać?
Podstawowymi parametrami przy doborze piły ukosowej jest rozmiar tarczy i moc pilarki. Jeżeli zamierzasz wykorzystywać pilarkę do profesjonalnych prac: odradzamy zakup pilarki z małą tarcza i bez posuwu. Wykluczona ona pracę z drewnem o większych wymiarach. Mała średnica piły oznacza również w większości przypadków słabszy silnik urządzenia, a to zdecydowanie przekłada się na jakość i czas pracy. Dodatkowo utrudnia to pracę w twardszym drewnie. Pilarka wyposażona w małą tarczę będzie zatem służyć wyłącznie do prac lekkich wykończeniowych: cięcia listewek i innych mniejszych elementów.
Zaleca się zakup piły ukosowej wyposażonej w tarczę od 250 mm i mocy silnika od 1800 W i przynajmniej 4000 obrotów na silniku. Takie urządzenia da nam więcej możliwości. Dodatkowo na rynku znajdziecie Państwo większy wybór urządzeń o tych parametrach.
Pilarki ukosowe: silniki bezszczotkowe i szczotkowe
W tym miejscu należy wspomnieć o silnikach występujących w pilarkach ukosowych. W w/w urządzeniach występują silniki bezszczotkowe i szczotkowe. Zdecydowanie lepszym rodzajem silnika jest silnik bezszczotkowy. Jego podstawowe zalety to:
- trwalszy
- mocniejszy
- cichszy
- zużywa mniej energii
- nie wymaga wymiany szczotek
Jedynym minusem jest cena. Pilarki wyposażone w silnik bezszczotkowy są droższe, ale zdecydowanie warto zastanowić się nad ich zakupem.
W przypadku pilarek ukosowych z silnikiem szczotkowym mamy do czynienia z dwoma podstawowymi atutami:
- tańsze
- najpopularniejsze na rynku
Więcej jest jednak minusów. Urządzenia te są głośniejsze, zużywają więcej energii i co jakiś czas należy wymieniać szczotki (a więc jest to stały dodatkowy koszt).
Zarówno za pomocą urządzenia z silnikiem szczotkowym jak i bezszczotkowym można wykonywać wiele profesjonalnych cięć. Wybór pomiędzy tymi urządzeniami zależny jest głównie od posiadanego budżetu. Możemy zaoferować Państwu bardzo dobrą cenę na piły ukośnice znajdujące się w naszej ofercie.
Posuw w ukośnicy i jego zalety
Posuw w ukośnicy jest bardzo cenną funkcją. Warto zwrócić uwagę, iż urządzenia nieposiadające posuwu tną w kształcie łuku. W przypadku wykonywania prostych cięć w materiale nie jest to wielkim problemem. Natomiast w przypadku chęci nacięcia materiału do pewnej głębokości np. 15 mm będzie to już bardzo trudnym zadaniem bez posuwu. Umożliwia on cięcie nie tylko szerszych elementów (np. panele), ale także można wykonać cięcia wzdłużne. Ukośnicę można wykorzystywać również wówczas jako małą pilarkę stołową do drobnych prac (jako zastępstwo).
Ustawianie kątów i zakres pracy ukośnicy
Kolejną rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę, jest zakres pracy i możliwość ustawienia kątów. Warto wykluczyć ukośnice, które umożliwiają ustawienie kąta tylko w jedną stronę. Mając możliwość ustawienia kątów w obie strony, łatwiej nam się pracuje. Dodatkowo, jeżeli jakaś część obrabianego materiału ma być widoczna i ładnie obrobiona, to tniemy od tej widocznej strony. Łatwiej jest obrócić ukośnicę, zmienić jej ustawienie niż obrabiany materiał — tak by wykonać cięcie. Szczególnie gdy jest on dość długi i nieporęczny. Dodatkowym problemem może okazać się brak miejsca w warsztacie na obracanie dużych elementów.
Dodatkowe funkcje / opcje w ukośniach
Odciąg do wiórów, rozkładany stolik i laser — to najczęściej pożądane elementy dodatkowe ukośnic. Należy pamiętać, że ukośnica to urządzenie, które dość mocno pyli, tak więc warto zastanowić się również nad zakupem odciągu. Kolejnym przydatnym elementem jest rozkładany stolik. Wspomaga pracę szczególnie z krótszymi elementami takimi jak np. panele podłogowe.
Firma ECI jest dostawcą profesjonalnych i półprofesjonalnych ukośnic do drewna. Zachęcamy do kontaktu z nami w celu otrzymania najkorzystniejszej oferty. Jesteśmy oficjalnym dystrybutorem niemieckich urządzeń HOLZKRAFT i HOLZSTAR cieszących się popularnością wśród setek profesjonalnych warsztatów stolarskich na terenie Polski.