fbpx

Jaka frezarka do drewna? Praktyczne porady

Każdy, kto pracuje przy drewnie zawodowo lub hobbystycznie, powinien posiadać w swoim warsztacie frezarkę do drewna. Jest to urządzenie, które przy użyciu odpowiedniego frezu, wzornika i szablonu – umożliwia kopiowanie kształtów, profilowanie krawędzi, wykonywanie otworów i wielu innych prac. Wyróżniamy głównie frezarki dolnowrzecionowe do drewna i górnowrzecionowe. Wyróżniamy frezarki jednowrzecionowe i wielowrzecionowe. Mniej popularnymi rozwiązaniami są frezarki do drewna równowrzecionowe. W dzisiejszym artykule opiszemy Państwu obie kategorie tych urządzeń. Najpierw jednak warto zacząć od podstaw stolarstwa.

Jaka frezarka do drewna? Praktyczne porady
Jaka frezarka do drewna? Praktyczne porady

Frezarkę można z powodzeniem zainstalować na specjalnie stworzonym do tego stole roboczym. Zwiększa to zdecydowanie komfort pracy i warto o tym pomyśleć na etapie planowania zakupu urządzenia.

Montując frezarkę do drewna na specjalnym stole, sprawiamy, że urządzenie zamienia się w dolnowrzecionowe.

Jaka frezarka do drewna? Praktyczne porady
Jaka frezarka do drewna? Praktyczne porady

Frezarka do drewna górnowrzecionowa

To zdecydowanie najpopularniejszy rodzaj frezarki do drewna. W tym urządzeniu, jak sama nazwa wskazuje – wrzeciona znajdują się nad stołem roboczym. Taka frezarka górnowrzecionowa do drewna z powodzeniem wykorzystywana jest to frezowania krawędzi, krzywizn oraz wykonywania rowków dla połączeń drewnianych. Wiele profesjonalnych warsztatów stolarskich wykorzystuje także frezarki górnowrzecionowe podczas prac wykończeniowych przy profilach narożnych.

Frezarka do drewna dolnowrzecionowa

To urządzenie nie tylko o większej mocy od np. frezarki górnowrzecionowej, ale także większe gabarytowo i znacznie cięższe. Obsługa również jest zdecydowanie bardziej wymagająca – a co za tym idzie? To maszyna, którą polecamy specjalistom mającym doświadczenie we frezowaniu drewna. Za pomocą frezarek dolnowrzecionowych wykonuje się skomplikowane projekty w drewnie, wymagające wykończenie detali i różnego typu elementów na najwyższym poziomie jakości.

Parametry frezarki do drewna – na co zwrócić szczególną uwagę?

Planując zakup profesjonalnej frezarki do drewna, należy zwrócić szczególną uwagę na kilka parametrów, które będą kluczowe podczas pracy urządzenia. Będzie to miało przełożenie nie tylko na jakość pracy, ale także na jej czas.

Jaka moc frezarki do drewna?

Pierwszym, jakże ważnym parametrem doboru frezarki do drewna jest oczywiście jej moc. Na rynku dostępne są maszyny o pomocy od 800 do 3000 W. To, o jakiej mocy urządzenie powinniśmy wybrać do naszego warsztatu stolarskiego, zależy od kilku ważnych czynników. Przede wszystkim istotny jest rodzaj wykonywanych przez nas prac. Jeżeli jesteś majsterkowiczem, który raczej tworzy małe drewniane przedmioty niewymagające użycia dużych frezów – w zupełności wystarczy Ci frezarka o mocy 800 W. Analogicznie, w przypadku dużych materiałów i co za tym idzie – znacznie większych frezów, które będą musiały obrobić więcej materiału, głębiej i z większą siłą – konieczny będzie zakup silniejszej maszyny.

Większa moc frezarki do drewna, to nie tylko większe możliwości obróbcze, ale przede wszystkim odporność na przeciążenia, które mogą występować podczas pracy z urządzeniem.

Frezarka do drewna: Ilość obrotów na każdą minutę

Bardzo ważny parametr dla wszystkich profesjonalnych stolarzy. Przy mniejszych pracach nie jest to tak bardzo istotny parametr. Dlaczego warto dobrać odpowiednią ilość obrotów na frezarce do drewna? Aby uzyskać idealnie obrobioną powierzchnię naszego drewnianego dzieła. Nie zawsze szybko równa się DOBRZE. Dzięki możliwości zmiany obrotów, mamy zawsze pod kontrolą to, co dzieje się z obrabianym materiałem, ponieważ możemy prowadzić frez zdecydowanie wolniej.

Mobilność frezarki do drewna

Bardzo ważny punkt tego artykułu. Już na etapie planowania zakupu, należy poważnie zastanowić się nad tym, czy urządzenie ma być przenośne. Jeżeli zamierzasz świadczyć usługi frezowania w drewnie nie tylko w swoim warsztacie – ale także bezpośrednio u klienta, postaw na urządzenie o mniejszej mocy. Będzie zdecydowanie lżejsze i łatwiejsze w transporcie. Nie zalecamy używania mobilnie dużych frezarek do drewna, z resztą ich gabaryty i ciężar raczej wykluczają taką możliwość. Podsumowując – jeżeli zatem chcesz działać mobilnie, wybierz frezarkę do drewna z małym silnikiem. W przypadku prowadzenia profesjonalnego warsztatu stacjonarnie – warto rozważyć zakup czegoś większego, patrząc przyszłościowo.

Serwis i naprawa frezarek do drewna

Tak jak każda maszyna czy urządzenie, frezarka do drewna będzie wymagać serwisu lub naprawy. Warto zatem postawić na zakup maszyny, do której części będą dostępne od ręki, a pomoc w ich instalacji będzie możliwa dzięki wykwalifikowanym serwisantom, którzy zrobią to za nas. W ECI stawiamy na frezarki do drewna Niemieckiej jakości HOLZKRAFT, MINIMAX i HOLZSTAR, które są praktycznie bezawaryjne, części są dostępne od ręki (właśnie ze względu na wysoki % bezawaryjności) i nie ma problemu z zamówieniem serwisu który pomoże w serwisowaniu urządzeń.

Jaka frezarka do drewna na początek?

Początkującym zalecamy wybór frezarki górnowrzecionowej, za pomocą której można skutecznie frezować kanty, obrabiać krawędzie itp. Urządzenie o mocy od 800 do 900 W będzie lekkie, a co za tym idzie – również i mobilne. Mniejsze modele frezarek górnowrzecionowych można obsługiwać przy pomocy jednej ręki. Jeżeli zamierzamy wykonywać dokładniejszą pracę – warto wybrać frezarkę o większej mocy, np. 1100-1200 W. Jeszcze mocniejsze modele przeznaczone są już dla specjalistów mających doświadczenie i nie zaleca się ich początkującym. Dodatkowo większa moc ( 1300 – 1500 W ) oznacza brak mobilności ze względu na ciężar maszyny.

W ofercie ECI znajdziecie Państwo frezarki do drewna zarówno dla początkujących jak i profesjonalistów. Warto wspomnieć w tym miejscu także o tym, że frezarki do drewna o mocy 800 czy 900 W nie są wyłącznie sprzętem dla początkujących stolarzy. Bardzo często używają ich także specjaliści z wieloletnim stażem. Dobór odpowiedniej maszyny zależy od rodzaju wykonywanych za jej pomocą prac stolarskich.

Frezarka do drewna dolnowrzecionowa Holzkraft T45 Classic

  • Stabilna stalowo żeliwna konstrukcja.
  • Stałe wrzeciono Ø 30 mm.
  • 3 prędkości wrzeciona: 3500-7000-10000 obr/min.
  • Wrzeciono prawo-lewo obrotowe.

Zobacz kartę produktu: Frezarka do drewna dolnowrzecionowa Holzkraft T45 Classic

Frezarka do drewna dolnowrzecionowa TF 200 SE Holzstar – z przechylnym wrzecionem

Frezarka do drewna dolnowrzecionowa TF 200 SE Holzstar - z przechylnym wrzecionem
Frezarka do drewna dolnowrzecionowa TF 200 SE Holzstar – z przechylnym wrzecionem
  • Idealna dla rzemieślnika i ambitnego hobbysty.
  • Stół roboczy wykonany z dobrej jakości żeliwa.
  • Aluminiowy wózek jezdny do czopowania.
  • Wrzeciono przechylne w zakresie +5 do -45 stopni.

Zobacz kartę produktu: Frezarka do drewna dolnowrzecionowa TF 200 SE Holzstar – z przechylnym wrzecionem

Frezarka do drewna dolnowrzecionowa T55 elite s M digital HOLZKRAFT

Frezarka do drewna dolnowrzecionowa T55 elite s M digital HOLZKRAFT
Frezarka do drewna dolnowrzecionowa T55 elite s M digital HOLZKRAFT

Zobacz kartę produktu: Frezarka do drewna dolnowrzecionowa T55 elite s M digital HOLZKRAFT

Sprawdź nasze pozostałe frezarki do drewna Holzkraft i Holzstar.

W przypadku jakichkolwiek pytań z Państwa strony, zachęcamy serdecznie do kontaktu.

Posiadamy w ofercie różnorodne maszyny stolarskie, dostępne z magazynu.

Dodaj komentarz

*

code