fbpx

Polerowanie drewna – sprzęt i wykonanie

Polerowanie drewna – sprzęt i wykonanie. Tworząc różnego typu projekty w drewnie, stolarze, a także majsterkowicze przechodzą przez szereg czynności, od wstępnej obróbki (usuwanie naddatków, wiercenie, mocowanie) po zaawansowane: rzeźbienie, toczenie, frezowanie. Gdy produkt jest praktycznie gotowy, nadchodzi czas na wykonanie końcowej czynności: polerowanie drewna. W tym artykule przybliżymy Państwu ten proces, a także odpowiemy an pytanie: Jaką polerkę do drewna wybrać?

Polerowanie drewna - sprzęt i wykonanie
Polerowanie drewna – sprzęt i wykonanie

Polerowanie drewna to czynność, którą należy wykonywać z dokładnością i precyzją. Od tego zależy końcowy wygląd produktu, nad którym pracowało się przez sporą ilość czasu. Do profesjonalnego polerowania drewna potrzebny jest odpowiedni sprzęt, a także wiedza na temat jego użycia i znajomość metod polerowania w drewnie. Mając odpowiednie przygotowanie – efekt końcowy będzie satysfakcjonujący.

W jakim celu poleruje się drewno?

Gdyby tak spojrzeć na dowolny produkt wykonany z drewna, to na pierwszy rzut oka widać – iż przeszedł końcowy etap, o którym właśnie czytasz: polerowanie. Dlaczego poleruje się przedmioty wykonane z drewna? Ponieważ nadajemy im wówczas blasku, który sprawia, że wyglądają bardzo elegancko. To jednak nie wszystko. Dzięki polerowaniu drewna pozbywamy się wszelkich niedoskonałości, jakie mogą jeszcze występować.

Polerowanie przechodzą np.: drewniane meble, zabawki, przedmioty dekoracyjne, podłogi, nowoczesne ściany 3d, a także pozostałe obiekty użytkowe. Spójrz teraz na dowolny przedmiot wykonany z drewna, który znajduje się w twoim otoczeniu. Czy nie przeszedł on etapu polerowania? Z całą pewnością tak właśnie było.

Polerowanie drewna ma za zadanie zaspokoić walory estetyczne użytkownika, a także zapewnić większą wytrzymałość na różnego typu zarysowania, przetarcia i uszkodzenia – co jest praktycznym atutem tego procesu.

Polerowanie drewna: renowacja zużytych przedmiotów

Nic nie szkodzi na drodze ku temu, by dowolny produkt drewniany – który lata świetności ma już za sobą, poddać ponownie procesowi polerowania. Odzyska on nie tylko dawny blask, ale także zostanie zabezpieczony na kolejne lata.

Ręczne polerowanie drewna
Ręczne polerowanie drewna

Najlepsze techniki polerowania drewna

Do polerowania drewna można podejść z wykorzystaniem jednej z kilku technik, które opiszemy w tej publikacji.

Ręczne polerowanie drewna

To jedna z podstawowych i zarazem najstarszych technik polerowania drewna. Wykorzystywana głównie do małych elementów o niewielkiej powierzchni. Taka obróbka końcowa drewna to proces długotrwały, zwłaszcza gdy podchodzimy do tego z perfekcyjną dokładnością. Tak więc można śmiało powiedzieć, że ręczne polerowanie drewna jest dla osób cierpliwych i wytrwałych, odpornych na żmudne wykonywanie jednej czynności aż do uzyskania satysfakcjonującego efektu.

Należy wspomnieć, że polerka drewna przy użyciu narzędzi ręcznych nie jest stosowana dla większych przedmiotów o dużych powierzchniach. Wówczas do gry wkraczają maszyny które odpowiadają za ten proces. O nich kilka słów za chwilę.

Narzędzia do polerowania drewna

Nie dałoby się polerować drewna bez odpowiedniego przygotowania narzędzi. Przede wszystkim, aby wykonać polerkę, potrzebny będzie papier ścierny o odpowiedniej gradacji. Jeżeli obróbce poddajemy np. stary zużyty fotel drewniany, na którym widać łuszczący się lakier albo zniekształcenia drewna – stosujemy gradację z grubym ziarnem od 30 do 60. Papierem o takiej grubości ziarna, należy wykonać wstępne polerowanie. Gdy tylko pozbędziesz się najtrudniejszych do usunięcia elementów (odpryski, zarysowania, zniekształcenia), zmniejszaj gradację stopniowo wygładzając powierzchnię – aż w końcowym etapie odzyska ona dawny blask. Jeżeli mowa o końcowym wygładzaniu drewna do perfekcji i odzyskania pełnego blasku przedmiotu (w tym przypadku drewnianego fotela) – stosuj papier do szlifowania o gradacji od 120 do 180.

Należy pamiętać, że im grubsze ziarno papieru, tym mocniejszy będzie efekt naszego szlifowania. Należy uważnie obserwować powstający efekt naszej pracy, tak aby nie przedobrzyć i w odpowiednim czasie zmienić gradację papieru. Do szlifowania i polerowania drewna ręcznie, używa się klocka szlifierskiego, który ułatwia pracę. Można także skorzystać z pasty polerskiej, która znakomicie radzi sobie np. z usuwaniem rys na meblach i różnego typu przedmiotach z drewna. Często stosowana jest do mebli wykończonych na wysoki połysk. Do mebli lakierowanych stosuje się często taką pastę.

Polerowanie drewna przy użyciu maszyn

Wypolerowanie dużych powierzchni, takich jak podłogi, meble, blaty itp. w sposób reczny będzie stanowić nie lada wyzwanie. Wówczas warto sięgnąć po maszyny do polerowania drewna. Są one nie tylko szybsze, ale i bardziej skuteczne. A do tego mogą zagwarantować większą dokładność polerowania. Nowoczesne maszyny stolarskie zostały zaprojektowane w taki sposób, aby poddawany obróbce materiał nie został uszkodzony. Odpowiedni dobór urządzenia oraz jego ustawienie do wykonania czynności na konkretnym przedmiocie gwarantuje doskonały efekt końcowy. Jeżeli obrabiasz większe powierzchnie, nie zastanawiaj się nad obróbką ręczną – to strata czasu i pieniędzy. Zainwestuj w maszyny polerskie do drewna bez najmniejszego zastanowienia.

Jakie elektronarzędzia do polerowania drewna wybrać?

Przede wszystkim, warto zwrócić uwagę na szlifierki kątowe, które zwyczajnie są bardzo dokładne. Dodatkowo mogą służyć do wykonywania wielu innych czynności w dodatku nie tylko w drewnie. Idąc w stronę bardziej dopasowanego i zaawansowanego urządzenia, natrafiamy na szlifierkę oscylacyjną, która umożliwia ścieranie, polerowanie, a także nadanie materiałowi wybranej przez nas struktury. Następnym rodzajem szlifierek do polerowania w drewnie są szlifierki mimośrodowe, które zapewniają ruch względem własnej osi z wychyłem o wielkości średnio do 5-6 mm.

Profesjonalne polerowanie powierzchni drewnianych

Jeżeli zajmujesz się, lub zamierzasz zajmować się profesjonalnym polerowaniem dużych powierzchni drewnianych, powinieneś rozważyć zakup szlifierki do drewna, która spełni nie tylko Twoje oczekiwania, ale także klienta. W naszej ofercie znajdują się maszyny Niemieckie HOLZKRAFT i HOLZSTAR. Jesteśmy przodującym dystrybutorem na Polskę i gwarantujemy najlepszą cenę. Posiadamy także w ofercie mniejsze maszyny dla małych warsztatów stolarskich jak i majsterkowiczów. Zapraszamy serdecznie do kontaktu.

POLEROWANIE DREWNA: PODSUMOWANIE

O czym należy pamiętać, zabierając się za polerowanie drewna?

  • Przede wszystkim o tym, aby dobrać odpowiedni sprzęt. Odpowiedni znaczy taki, którym wykonamy szlif wszelkich niedociągnięć bądź efektów upływu czasu widocznych na drewnie, a także wykończymy powierzchnię do uzyskania maksymalnej gładkości i efektu połysku. Dodatkowo urządzenia powinny być dobrane w taki sposób, aby: tłumiły drgania, umożliwiały kontrolowanie prędkości obrotowych i zasysanie pyłu oraz trocin przy większych powierzchniach.
  • Przed rozpoczęciem pracy należy odpowiednio przygotować powierzchnię. Mowa tutaj o czyszczeniu i odtłuszczaniu przed rozpoczęciem pracy.
  • Sprawdź, czy powierzchnia była wcześniej polerowana metodą na sucho, czy może na mokro.
  • Warto polerowanie wykonywać równolegle do jego włókien

Mamy nadzieję, że z tego artykułu dowiedziałeś się, w jaki sposób rozpocząć polerowanie drewna, a także jakie maszyny będą ci do tego potrzebne. Jeżeli masz pytania – napisz do nas lub zadzwoń, pomożemy i doradzimy.

1 komentarz do “Polerowanie drewna – sprzęt i wykonanie”

Dodaj komentarz