fbpx

Praca na wysokościach a zasady stosowania szelek bezpieczeństwa

Podczas prac na budynkach, silosach, konstrukcjach specjalnych, drzewach (i wielu innych) należy stosować środki ochrony zbiorowej – balustrady, a jeśli to nie możliwe, środki ochrony indywidualnej. W przypadku zastosowania zabezpieczeń indywidualnych, zasady bezpieczeństwa zależeć będą od konkretnej sytuacji, a w szczególności od warunków środowiska pracy, zakresu realizowanych zadań oraz wyposażenia pracownika w odpowiedni sprzęt.

Podpowiedź: Szelki bezpieczeństwa mogą być stosowane podczas montażu drabin ewakuacyjnych na budynkach jako zabezpieczenia.

Praca na wysokościach a zasady stosowania szelek bezpieczeństwa
Praca na wysokościach a zasady stosowania szelek bezpieczeństwa

Przepisy dotyczące wykonywania prac na wysokościach określone zostały w rozporządzeniu w sprawie ogólnych przepisów bhp, gdzie w § 106 ust. 1 i 2 przeczytamy, że na powierzchniach wzniesionych na wysokość powyżej 1,0 metra nad poziomem podłoża lub ziemi, na których w związku z wykonywaną pracą mogą przebywać pracownicy, bądź służących jako przejścia powinny być zainstalowane balustrady. Takie zabezpieczenia powinny składać się z poręczy ochronnych umieszczonych na pułapie co najmniej 1,1 metra, a także krawężnika o wys. 0,15 metra. Pomiędzy poręczą a krawężnikiem powinna być umieszczona w połowie długości poprzeczka lub przestrzeń ta wypełniona powinna zostać w taki sposób by uniemożliwić wypadnięcie osób.

Jeśli ze względów na rodzaj i warunki wykonywania prac na dużych odległościach od ziemii, stosowanie takich balustrad okazuje się niemożliwe, należy zastosować inne skuteczne środki ochrony pracowników przed upadkiem z wielu metrów, odpowiednie do rodzaju i warunków wykonywania pracy.

SZELKI BEZPIECZEŃSTWA
SZELKI BEZPIECZEŃSTWA

W § 1 załącznika 2 do ww. rozporządzenia określono, że środki ochrony indywidualnej powinny zostać zastosowane w sytuacjach, kiedy nie jest możliwe uniknięcie zagrożeń lub nie można ich wystarczająco ograniczyć przy pomocy środków ochrony zbiorowej lub odpowiedniej organizacji pracy.

Środki ochrony przed upadkiem stosujemy zawsze przy pracach wykonywanych w warunkach narażających na upadek z dużej odległości od ziemi, w tym w szczególności w trakcie prac:

  • na rusztowaniach,
  • montażowych elementów prefabrykatów,
  • na masztach i słupach,
  • w kabinach wysokich dźwigów,
  • w szybach i kanałach ściekowych,

Stosowanie ochron przed upadkiem z wysokich odległości w rozporządzeniu w sprawie bhp podczas wykonywania robót budowlanych

W § 6 ust. 2 rozporządzenia w prawie bhp podczas wykonywania robót budowlanych zapisano, że stosowanie środków ochrony indywidualnej, w szczególności takich jak szelki bezpieczeństwa, dopuszczalne jest, w przypadku kiedy z jakichś powodów nie ma możliwości zastosowania środków ochrony zbiorowej.

W § 138 ust. 1 i 2 rozporządzenia ustawodawca określił, iż przemieszczane w poziomie stanowisko pracy powinno mieć zapewnione mocowanie końcówki linki bezpieczeństwa do pomocniczej liny ochronnej lub prowadnicy poziomej, zamocowanej na pułapie około 1,5 metra, wzdłuż zewnętrznej strony krawędzi przejścia. Wytrzymałość i sposób zamocowania prowadnicy powinny uwzględniać obciążenie dynamiczne spadającej osoby.

Dalej w § 139 ust. 1 i 2 rozporządzenia określono, że w przypadku gdy zachodzi konieczność przemieszczania stanowiska pracy w pionie, linka bezpieczeństwa szelek powinna być zamocowana do prowadnicy pionowej za pomocą urządzenia samohamującego. Długość linki bezpieczeństwa szelek bezpieczeństwa nie powinna być większa niż 1,5 metra.

W § 140 rozporządzenia przeczytamy, że amortyzatory spadania nie są wymagane, jeżeli linki asekuracyjne są mocowane do linek urządzeń samohamujących, ograniczających wystąpienie siły dynamicznej w momencie spadania, zwłaszcza do aparatów bezpieczeństwa bądź pasów bezwładnościowych.

W § 141 ust. 1 i 2 rozporządzenia zapisane zostało, że drabina bez pałąków, której długość przekracza 4 metry, przed podniesieniem lub zamontowaniem powinna być wyposażona w prowadnicę pionową, umożliwiającą założenie urządzenia samohamującego, połączonego z linką bezpieczeństwa. Prowadnica pionowa z urządzeniem samohamującym może być zamontowana na wznoszonej konstrukcji drabiny, na klamrach lub szczeblach, w odległości od osi drabiny nie większej niż 0,4 metra.

§ 142 ust. 1 – 4 rozporządzenia określa z kolei, że osoby korzystające z urządzeń krzesełkowych, drabin linowych albo ruchomych podestów – powinny być dodatkowo zabezpieczone przed upadkiem z wysokości za pomocą prowadnicy pionowej, która zamocowana będzie niezależnie od lin nośnych drabiny, krzesełka bądź podestu. Prowadnica pionowa winna być naciągnięta w sposób umożliwiający przesuwanie w górę aparatu samohamującego. Prócz tego prowadnica taka powinna być zabezpieczona przed odchylaniem się większym niż o 2 metry. Urządzenia zabezpieczające przed odchylaniem się lin powinny umożliwiać przesuwanie się urządzenia samohamującego. Długość linki bezpieczeństwa, łączącej szelki bezpieczeństwa z aparatem samohamującym, nie powinna przekraczać 0,5 metra.

SZELKI BEZPIECZEŃSTWA PROTEKT
SZELKI BEZPIECZEŃSTWA PROTEKT
SZELKI BEZPIECZEŃSTWA ZESTAWY ASEKURACYJNE

Podsumowując zapisy w rozporządzeniu w sprawie bhp podczas wykonywania robót budowlanych przywołać należy jeszcze obowiązki wynikające z treści § 234 ust. 3, który mówi o tym, iż osoby znajdujące się wewnątrz zbiornika powinny być wyposażone w szelki bezpieczeństwa, do których należy przymocować linkę bezpieczeństwa trzymaną przez osobę ubezpieczającą, znajdującą się na zewnątrz zbiornika.

Krótko mówiąc, środki ochrony indywidualnej, jakimi są zestawy składające się między innymi z szelek bezpieczeństwa, stosujemy wtedy, kiedy ze względu na rodzaj i warunki wykonywanej czynności na wysokości zastosowanie balustrad bądź innych środków ochrony zbiorowej takich jak np. siatki bezpieczeństwa jest niemożliwe lub nie jest wskazane ze względów technologicznych wykonywanych prac.

ZESTAWY ASEKURACYJNE

Nie zapominajmy, że to, co faktycznie chroni pracownika przed upadkiem z wysokości, to nie same szelki asekuracyjne z linką bezpieczeństwa, ale cały zestaw, który składa się m. in. z:

  • szelek bezpieczeństwa,
  • – linki bezpieczeństwa z amortyzatorem,
  • – prowadnicy pionowej/poziomej z urządzeniem samozaciskowym,
  • – urządzenia kotwiczącego.

Dobór poszczególnych składników zestawu dokonujemy na podstawie rodzaju i warunków, w jakich faktycznie wykonywane są prace. Dla przykładu wykonując prace przy krawędziach – np. deskowanie stropu, można zastosować linki pomocnicze – kotwiczące (tzw. linę życia), pod warunkiem, że mamy możliwość do czegoś tę linę pewnie zaczepić, tak aby jej montaż był wykonany zgodnie z instrukcją producenta takiego środka ochrony indywidualnej.

Jeśli tymczasowa praca na wysokości nie może być wykonana w sposób bezpieczny i zgodnie z warunkami ergonomicznymi z odpowiedniej powierzchni, wówczas należy:

  • – dokonać wyboru odpowiedniego sprzętu roboczego, który zapewni bezpieczne warunki,
  • – zapewnić pierwszeństwo stosowania środków ochrony zbiorowej nad środkami ochrony indywidualnej,
  • – dostosować parametry sprzętu roboczego do charakteru wykonywanych robót i dających się przewidzieć obciążeń,
  • – zapewniać bezpieczne przemieszczanie się pracowników,
  • – dokonać wyboru najbardziej odpowiednich środków umożliwiających bezpieczny dostęp do miejsc tymczasowej działalności na wysokości, w zależności od różnicy wysokości i częstości jej pokonywania oraz czasu trwania użytkowania tych środków.

Zobacz aktualną ofertę: SZELKI BEZPIECZEŃSTWA – ZESTAWY ASEKURACYJNE

Dodaj komentarz