fbpx

Sprawdź co musisz wiedzieć przed zakupem przecinarki taśmowej.

Sprawdź co musisz wiedzieć przed zakupem przecinarki taśmowej.

Sprawdź co musisz wiedzieć przed zakupem przecinarki taśmowej. Jaką wybrać przecinarkę taśmową do metalu?. Odpowiedzi na to pytanie szuka wiele osób i słusznie ponieważ wybór przecinarek taśmowych jest bardzo duży na polskim rynku a wiedza sprzedawców bardzo często opiera się jedynie na katalogowych danych. Warto więc zacząć poszukiwania od dokładnego przeanalizowania, co będziemy na tej przecinarce ciąć, z jaką częstotliwością, w jakiej ilości i dokładności. W tym artykule znajdą Państwo kilka przydatnych informacji.

Jak działa przecinarka taśmowa?

Najprościej ujmując, przecinarka taśmowa to rama wyposażona w dwa koła, po których obraca się taśma tnąca. Taśma ma oba końce zgrzane i tworzy zamknięty obwód, dzięki czemu w miejscu cięcia materiału zęby taśmy zawsze przesuwają się w jedną stronę. Najczęściej rama ta jest osadzona wahliwie w korpusie piły, który dodatkowo posiada imadło przytrzymujące cięty materiał. Oczywiście przecinarki taśmowe występują w różnych rozmiarach i konfiguracjach.

 

Pełna oferta: PRZECINARKI TAŚMOWE

 

Czym różnią się przecinarki taśmowe?

Mamy więc najprostsze przecinarki grawitacyjne, czyli takie których ramię, opada pod własnym ciężarem naciskając na cięty materiał. W miarę cięcia ramię opada coraz niżej zagłębiając taśmę wgłąb materiału. Piły te są wyposażone w siłownik z regulacją prędkości opadania, co pozwala na zachowanie precyzji cięcia i korzystnie wpływa na zużycie taśmy tnącej. Ponadto przecinarki taśmowe mogą mieć regulację prędkości przesuwu taśmy lub dodatkowy układ chłodzenia cieczą, który jest bardzo przydatny i wręcz wymagany w przypadku cięcia grubych materiałów lub ciągłej pracy. Chłodziwo nie tylko chłodzi taśmę i cięty materiał ale również zmniejsza tarcie pomiędzy nimi i chwilowo zabezpiecza przed korozją.
Kolejną grupą są przecinarki taśmowe półautomatyczne, znacznie ułatwiające cięcie ponieważ obsługa ogranicza się do włożenia materiału, ustawienia wymiaru cięcia i włączenia piły. Resztę przecinarka wykonuje sama, czyli zaciska imadło, włącza przesuw taśmy i uruchamia opadanie ramienia. Po przecięciu materiału ramię się podnosi a imadło zwalnia i możemy odebrać gotowy, ucięty element.
Dostępne są także przecinarki automatyczne, czyli takie które same pobierają materiał, ustawiają wymiar i w trybie automatycznym powtarzają cykl.

 

Sprawdź co musisz wiedzieć przed zakupem przecinarki taśmowej.

Każdy typ przecinarki występuje w różnych rozmiarach a producenci określają, jaki maksymalny rozmiar może dana piła przeciąć. Warto tu zauważyć, że piła ma różny zakres cięcia, w zależności od kąta pod którym przecina materiał. Im mniejszy kąt, tym mniejszy zakres. Jeśli więc planujemy docinać np. profile stalowe pod kątem, należy zwrócić uwagę na ten zakres. A skoro już mowa o różnych kątach cięcia to także podkreślić trzeba, że nie każda piła posiada regulację w tym zakresie.

W zależności od zaawansowania, przecinarka taśmowa może mieć regulację prędkości w kilku biegach lub płynną bezstopniową.
Mniejsze przecinarki posiadają silniki jednofazowe 230V, średniej wielkości przecinarki występują z różnymi silnikami do wyboru 230V lub 400V.

 

Sprawdź co musisz wiedzieć przed zakupem przecinarki taśmowej.

 

Taśmy tnące

W zależności od rozmiaru piły i ciętego materiału, różnić się także będzie sama taśma tnąca, którą określa się aż w czterech parametrach: długość po obwodzie, wysokość, grubość i podziałkę uzębienia. Trzy pierwsze parametry należy dobrać zgodnie z wytycznymi dla konkretnego modelu przecinarki, natomiast ostatni parametr dobiera się w zależności od grubości ścianek przecinanego materiału. Mówiąc krótko, im grubszy materiał, tym większe i rzadziej rozmieszczone zęby taśmy. Ważne jest również aby podczas pracy zapewnić odpowiednie naprężenie taśmy – w tym celu większość przecinarek posiada wbudowany tensometr pokazujący optymalne naprężenie.

Wyposażenie dodatkowe

Do każdego modelu przecinarki można dobrać opcjonalne wyposażenie takie, jak np. stoły rolkowe, podajniki, przymiary itd.

Mamy nadzieję, że ten artykuł pozwoli przybliżyć Państwu wiedzę i ułatwi wybór. Jeśli jednak to za mało to zachęcamy do kontaktu z naszymi doradcami z biura handlowego, którzy zaproponują różne rozwiązania i pomogą dokonać wyboru, a także przygotują dla Państwa atrakcyjną ofertę. (KONTAKT)

Sprawdź co musisz wiedzieć przed zakupem przecinarki taśmowej.

Więcej na temat maszyn i urządzeń

Polecane przez Nas modele Przecinarek Taśmowych

Zobacz koniecznie wszystkie modele: przecinarek taśmowych w naszym sklepie internetowym

Dodaj komentarz