fbpx

Szlifowanie drewna – jaki sprzęt i metody szlifowania?

Szlifowanie drewna to proces, który należałoby odpowiednio zaplanować przed przystąpieniem do pracy. Ważna jest oczywiście odpowiednia strategia a dopiero później jej wdrożenie. Jakie są metody szlifowania w drewnie? Można to robić ręczne lub maszynowo. W dzisiejszym materiale zaprezentujemy Państwu kilka sposobów szybkiego szlifowania drewna.

Szlifowanie drewna to podstawowa metoda obróbki tego surowca. W jakim celu szlifuje się drewno? Aby usunąć nadwyżkę surowca. Poprzez obróbkę drewna za pomocą szlifierek ręcznych lub maszynowych, uzyskujemy wymagany kształt, który możemy poddawać dalszej obróbce zgodnie ze specyfikacją projektu.

Szlifowanie drewna ma także zastosowanie w naprawianiu drewna, wygładzaniu i wyrównywaniu także. Możemy w łatwy sposób pozbyć się różnego typu zarysowań. Dodatkowo, dzięki szlifowaniu drewno uzyskuje lepszą przyczepność do powierzchni. Tak samo w przypadku malowania drewna. Aby dobrze zabezpieczyć drewno, powierzchnię należy delikatnie przeszlifować. Wówczas dużo lepiej wchłania ono impregnat.

Aby uzyskać gładkość na produkcie wykonanym z drewna, szlifujemy je. Następnym etapem jest oczywiście: Polerowanie drewna.

Szlifowanie drewna - jaki sprzęt i metody szlifowania?
Szlifowanie drewna – jaki sprzęt i metody szlifowania?

Czym wyszlifować drewno?

Aby zabrać się za szlifowanie drewna, należałoby odpowiedzieć sobie na dość istotne pytanie. Jesteś złotą rączką, czy może zabierasz się za obróbkę drewna po raz pierwszy? To ważne pytanie na etapie doboru odpowiednich narzędzi stolarskich. Jeżeli jesteś osobą, która dopiero tworzy swój warsztat stolarski, to koniecznie przeczytaj artykuł: Jak stworzyć i wyposażyć własny warsztat stolarski?

Narzędzia do szlifowania drewna

Przede wszystkim: papier do szlifowania drewna – absolutna podstawa. Bez niego, nie ruszysz ze szlifowaniem. Warto zastanowić się, czy będziesz pracował ręcznie? A może wolisz użyć elektronarzędzia? Oczywiście znaczenie ma także wielkość powierzchni i poziom skomplikowania projektu.

Jeżeli zamierzasz szlifować małą powierzchnię drewnianą (w dodatku płaską) i jesteś początkującym stolarzem, wybierz kostkę szlifierską i wykonaj pracę metodą ręczną.

Metody szlifowania i narzędzia

Papier do szlifowania drewna

Papier do szlifowania drewna
Papier do szlifowania drewna

Jak już wcześniej wspomnieliśmy. Do małych powierzchni, warto używać papieru do szlifowania drewna. Na rynku stolarskim są także inne narzędzia ręczne do szlifowania w drewnie: kostki do szlifowania, bloczki, klocki. Do jakich projektów używa się takich narzędzi szlifierskich? Przede wszystkim mogą to być:

  • blaty
  • meble
  • ramy okienne
  • elementy zaokrąglone / o nieregularnych kształtach

Wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z dużą ilością detali, ostrymi kątami czy wielokrotną nieregularnością kształtu – elektronarzędzia mogą nie mieć zastosowania. Wówczas sięgamy po narzędzia ręczne.

Szlifierki do drewna

Szlifierki do drewna
Szlifierki do drewna

Pora przejść do tematu szlifierek do drewna, które z pełną stanowczością pomogą nam przy obróbce dużych i dodatkowo płaskich powierzchni. To właśnie na tego typu projektach pomogą nam uzyskać najlepszy efekt oraz zaoszczędzić masę czasu w porównaniu do metod ręcznych. Odpowiednio dobrane maszyny stolarskie gwarantują połowę sukcesu każdego stolarza i majsterkowicza.

Podstawowym elektronarzędziem w szlifowaniu drewna jest szlifierka kątowa. Przy doborze takiego urządzenia, warto wziąć pod uwagę możliwość szlifowania także z narożników i wgłębień w materiale. Wówczas nawet najmniejsze detale nie będą stanowiły dla nas problemu.

Szlifierki kątowe do drewna to sprzęt raczej przeznaczony dla majsterkowiczów. Przejdziemy teraz do nieco bardziej zaawansowanych urządzeń, skierowanych na produkcje profesjonalnych stolarni.

Jakie szlifierki do stolarni?

Stolarnia z prawdziwego zdarzenia wyposażona jest od A do Z w maszyny do drewna, które nie zawodzą, lecz gwarantują precyzyjnie wykonaną pracę. Z jakich szlifierek korzystają profesjonalni stolarze w swoich warsztatach stolarskich?

  • Szlifierki oscylacyjne do drewna – używane na powierzchniach równych oraz płaskich (blaty, meble, drzwi). Kształt stopy takiego urządzenia pozwala na szlifowanie narożników.
  • Szlifierki mimośrodowe – umożliwiają szlifowanie oscylacyjne i obrotowe. Wykorzystuje się je do większych powierzchni aniżeli oscylacyjne. Znajdują zastosowanie na materiałach o mniej regularnych powierzchniach. Atutem tych urządzeń jest możliwość polerowania, a także wykorzystania do szlifowania w stali (np. powłoki farby).
  • Szlifierki taśmowe do drewna – Idealne do szlifowania największych powierzchni (tarasy, płyty drewniane, podłogi, boazeria). Za ich pomocą skutecznie wyrównasz, wygładzisz i oczyścisz materiał z drewna. Za pomocą odpowiedniej taśmy określa się grubość szlifowania. Taśma szlifierki porusza się w linii prostej, inaczej od szlifierki oscylacyjnej czy kątowej: te są obracane.
  • Szlifierki kątowe do drewna – Przeznaczone raczej dla bardziej doświadczonych majsterkowiczów. W bardzo łatwy sposób można uszkodzić materiał. Wymagana jest zatem wprawa.
szlifowanie drewna od A do Z
szlifowanie drewna

Jak szlifować drewno? Porady i wskazówki

Jeżeli dobrnąłeś do tej części artykułu, to wiesz już, w jaki sposób dobrać narzędzia szlifierskie do drewna. Teraz zajmiemy się szlifowaniem. Jak wyszlifować drewno? Aby uzyskać jak najlepszy efekt (oczyszczenie z powłok różnego typu, wygładzenie), warto zastosować się do kilku dość istotnych reguł.

Po pierwsze: odpowiedni papier do szlifowania

Nie ma znaczenia teraz, którą metodą zamierzasz pracować: ręczną czy przy użyciu elektronarzędzi. Szlifowanie drewna zawsze odbywa się za pomocą papieru ściernego. Jaki papier ścierny wybrać? Zawsze zaczynamy pracę od grubszego ziarna, stopniowo zwiększając gradację, aż uzyskamy efekt całkowitego wygładzenia powierzchni. Można to łatwo sprawdzić – chociażby dotykając obrabiany materiał ręką.

Pamiętaj, że podczas szlifowania drewna, papier do szlifowania się ściera. Wymieniaj go co jakiś czas.

Szlifowanie drewnianego tarasu

Przedstawimy teraz Państwu prosty przykład szlifowania tarasu wykonanego z drewna dębowego. Na początek, aby zetrzeć całą warstwę lakieru i największych nierówności, wybieramy papier ścierny o gradacji P80. Gdy powierzchnia będzie już pozbawiona lakieru i największych niedoskonałości, przechodzimy do jej wyrównywania za pomocą szlifowania papierem ściernym o gradacji P120. Finalnie, aby uzyskać efekt gładkiej powierzchni – stosujemy gradację 240.

Szlifowanie drewna to proces

Oczywiście szlifowanie to długotrwały proces. Zwłaszcza na dużych powierzchniach. Nie mniej jednak odpowiednie wykonanie prac, gwarantuje późniejszą jakość utrzymaną przez kolejne lata.

Papier ścierny dobieramy do szlifierki

Warto zwrócić uwagę także na rodzaj elektronarzędzia, pod względem doboru papieru szlifierskiego. Jest kilka typów wzorów. W szlifierkach kątowych wykorzystuje się krążki, natomiast w szlifierkach oscylacyjnych występują rzepy przypominające trójkąt. Szlifierki mimośrodowe wykorzystują zaś papier ścierny na specjalnie przygotowanej podstawie z rzepem. Trzeba o tym wiedzieć, aby nie kupić złego typu papieru. Dzięki tej wiedzy nie będziesz wracać się do sklepu po nagłym rozczarowaniu 🙂

Jak wybrać najlepsze narzędzie do szlifowania drewna?

Wiesz już niemalże wszystko na temat szlifowania powierzchni za pomocą szlifierek stolarskich. Aby wybrać odpowiednie narzędzie, odpowiedz sobie na ważne pytanie. Zamierzasz używać elektronarzędzia do różnych projektów, czy raczej do jednego typu zadań (np. płaska powierzchnia zawsze, zmieniać się będzie tylko jej rozmiar)? Ważna jest wielkość stopy urządzenia. Odpowiada ona za precyzję i oczywiście czas, jaki będzie potrzebny do ukończenia pracy.

Mniejsze stopy szlifierskie zwykle gwarantują większą precyzję, co przekłada się niestety na wydłużenie czasu szlifowania.

Nasze podpowiedzi

Szlifowanie drewna przed malowaniem? Metody ręczne

Szlifowanie dużych powierzchni? Elektronarzędzia szlifierskie

Polerowanie powierzchni drewnianych? Polerki do drewna

PODSUMOWANIE

Metody szlifowania są różne. Należy wybrać taką, która zapewni nam najlepszy efekt. Nie warto sugerować się tym, która metoda da nam szybszy efekt. To niestety nie koreluje z jakością. Jeżeli renowacji poddajesz krzesło, chwyć papier ścierny i rozpocznij ręczne szlifowanie. Gdy twój taras drewniany wymaga odświeżenia, wykorzystać szlifierkę elektryczną z papierem o trzech różnych gradacjach, od najmniejszej do największej. Po zakończeniu prac pomyśl także o lakierowaniu i polerce. Odpowiednio wykonana praca przynosi efekty na długie lata.

Dodaj komentarz