fbpx

TOCZENIE DREWNA – Wszystko co musisz wiedzieć

Praca stolarza nie ogranicza się wyłącznie do użycia narzędzi ręcznych, za pomocą których specjalista tworzy różnorodne kształty w drewnie. Dzisiejsza technologia zapewnia nam zaawansowane możliwości obróbki drewna, w tym toczenie w drewnie za pomocą tokarek do drewna. W dzisiejszym artykule, przybliżymy Państwu ten proces.

Toczenie drewna umożliwia nam stworzenie kształtu bryły obrotowej. To zaawansowana technika obróbki drewna. Dedykowana wyłącznie specjalistom ze sporym doświadczeniem w pracy zarówno z drewnem jak i maszynami do toczenia drewna. Aby praca była przyjemna i co najważniejsze – precyzyjna, należy wiedzieć jak przygotować się do toczenia drewna, a także jakiej tokarki do drewna użyć.

TOCZENIE DREWNA - Wszystko co musisz wiedzieć
TOCZENIE DREWNA – Wszystko co musisz wiedzieć

Toczenie drewna – czym jest?

Toczenie drewna, to nic innego jak wprawienie w ruch materiału z drewna/drewnopodobnego za pomocą tokarki do drewna a także jego skrawanie, które ma finalnie nadać odpowiedni kształt bryły obrotowej. Proces ten rozpoczyna się wówczas, gdy materiał zostanie odpowiednio przygotowany. Po ukończonej pracy, efekt finalny toczenia drewna trzeba zabezpieczyć. Świeża powłoka powinna zostać zabezpieczona za pomocą odpowidnich środków chemicznych takich jak impregnaty, lakierobejce dla zachowania trwałości i odporności na warunki atmosferyczne przez lata.

Przykładowe produkty wykonane poprzez toczenie w drewnie to:

  • elementy małej architektury z drewna
  • gałki do drzwi, szafek, szuflad
  • figury szachowe
  • nogi do mebli z wzorami
  • szczeble do barierek na klatkach schodowych
  • karnisze
  • szpulki

Toczenie drewna nie jest wykorzystywane przy produkcji wszystkich produktów z drewna. Ta technika niezbędna jest wyłącznie w procesie nadawania odpowedniego kształtu wyrobom, które mają przybrać kształt bryły obrotowej (walca, stożka itp.). Bardzo ważną rolę w procesie toczenia w drewnie odgrywają umiejętności stolarza. Drewno jest materiałem delikatnym, i znacząco różni się od toczenia w metalu. Należy zatem wykonywać je bardzo starannie na odpowiednio dobranej parametrami tokarce do toczenia drewna. Nieodpowiednio ustawiona maszyna może już na samym początku pracy zniszczyć materiał i uniemożliwić uzyskanie pożądanego efektu.

Noże tokarki wykonują niewielkie ruchy płaskie, i są traktowane jako pomocnicze. Poprzez skrawanie nadają drewnu kształt figury obrotowej, ale mogą także pomóc w produkcji innych kształtów. W dalszym ciagu największą rolę w tym procesie obróbczym odgrywają umiejętności rzemieślnika / tokarza.

TOCZENIE DREWNA - Wszystko co musisz wiedzieć
TOCZENIE DREWNA – Wszystko co musisz wiedzieć

Toczenie drewna iglastego oraz liściastego

Bardzo ważnym jest rodzaj drewna które zamierzamy poddać obróbce. Warto w tym miejscu wspomnieć o toczeniu drewna iglastego (świerk, sosna). Jest to odmiana drzewostanu niezwykle delikatnego w procesie obróbczym. Podczas toczenia może dochodzić do powstawania chropowatości oraz zadziorów, które nie łatwo będzie usunąć. Do obróbki drewna iglastego wykorzystuje się glównie tokarki z e specjalnym agregatem, które posiadają nóż kręcący się w kierunku przeciwnym do obrotu obrabianego elementu.

W przypadku drewna liściastego, proces toczenia nie wymaga użycia specjalnych tokarek do drewna. Materiał ten, jest bowiem bardziej odporny na ewentualne uszkodzenie powierzchni podczas toczenia. Drewno liściaste polecane jest przede wszystkim początkującycm stolarzom.

Pracujac zgodnie z zasadami toczenia w drewnie i instrukcją konkretnej maszyny, a także zachowująć należytą precyzję – nie powinno być problemów zarówno w wykorzystaniu drewna iglastego jak i liściastego.

Maszyna do toczenia drewna

Maszyną, którą możemy toczyć drewno jest oczywiście tokarka do drewna. Nie jest to mała maszyna. Cena takiego urządzenia nie jest niska. Tokarki do drewna nie znajdziemy w przydomowym warsztacie drobnego majsterkowicza. Jeżeli zamierzamy produkować przedmioty np. te, które wspomniane zostały w niniejszej publkacji – zakup tokarki do drewna będzie niezbędny.

Narzędzie tokarskie, za pomocą którego poddamy obróbce mdrewno, mocujemy za pomocą kłów lub specjalnie zamontowanego uchwytu w tokarce. Najpopularniejszymi narzędziami wykorzystywanymi w procesie obróbki drewna za pomocą tokarek są: noże tokarskie do drewna, wiertła , dłuta oraz narzędzia do gwintowania.

Najpopularniejszymi na rynku tokarkami do drewna są tokarki kłowe. Idealnie nadają się do obróbki i produkcji długich elementów. Po umieszczeniu drewna między wrzecionem a kłem wprawiamy materiał w obrót rozpoczynając proces skrawania.

Tokarki kłowe

Najpopularniejsze tokarki do drewna (tokarki kłowe) dzielą się na kilka kategorii:

  • uniwersalne
  • stołowe
  • produkcyjne
  • ciężkie

Odpowiednio dobrana maszyna zapewni nam uzyskanie pożądanych efektów. Jeżeli nie wiedzą Państwo, którą tokarkę do drewna wybrac, zachęcamy do kontaktu z nami.

Tokarki uchwytowe

Ten model tokarek do drewna różni się od poprzedników narzędziem, które trzyma nasze drewno w urządzeniu i zapewnia jego stabilność podczas obróbki. W tej kategorii tokarek do drewna narzędziem jest uchwyt wrzeciona. To on trzyma obrabiany element w tokarce. Warto nadmienić iż tokarki uchwytowe podzielono na automatyczne (poziome) umożliwiające obróbkę przemiotów kilkoma narzędziami jednocześnie, a także pionowe – dające nam lepszy dostęp do obrabianego elementu w tokarce.

Tokarki rewolwerowe

Koniecznie należy wspomnieć także o specjalistycznej wersji tokarki do drewna. Mowa oczywiście o tokarce rewolwerowej. Zapewnia ona dużą szybkość i wydajność podczas pracy. Tokarki rewolwerowe karuzelowe cechują się także większą stabilnością, natomiast tarczowe wykorzystuje się do obróbki niskich przedmiotów mających dużą średnicę.

Noże tokarskie

Tokarki do drewna skrawają materiał za pomocą specjalnych noży tokarskich. Te należy dobierać odpowiednio do naszych potrzeb. Każdy początkujący tokarz, powinien wiedzieć że na rynku dostępne są specjalistyczne noże tokarskie do obróbki drewna, i to właśnie z nich nalezy korzystać.

Dłuta tokarskie

W procesie toczenia w drewnie wykorzystuje się także specjalne dłuta. Ich użycie umożliwia nam toczenie na zewnątrz jak i wewnętrzścian przedmiotów. Nasi klienci, wykorzystuja dłuta w tokarkach do produkcji np. drewnianych miseczek czy doniczek.

Toczenie drewna – etap końcowy

Mimo iż toczenie drewna nadaje mu odpowiedni kształt bryły obrotowej, to nie jest etapem końcowym pracy stolarza. Uzyskany kształt należy następnie zeszlifować i zaimpregnowac o czym wspominaliśmy w nieniejszym artykule. Wówczas dopiero produkt można uznać za wykonany w 100%.

Zapraszamy do zapoznania się z pełną gamą maszyn stolarskich z naszej oferty.

Ocena
Data dodania oceny
Liczba gwiazdek
51star1star1star1star1star

Dodaj komentarz