fbpx

Tokarka czy frezarka? Poznaj różnice i wybierz odpowiednią maszynę!

Maszyny stolarskie przeznaczone są do profesjonalnej obróbki drewna. Ich głównym zadaniem jest dopasować kształt do indywdualnych potrzeb stolarza. Zachęcamy również do zapoznania się z artykułem na temat podstaw stolarstwa. Najpopularniejszymi maszynami do drewna są tokarki i frezarki. W dzisiejszym artykule odpowiadamy na Państwa pytania: Tokarka czy frezarkaktórą maszynę wybrać, jakie są różnice?

Tokarka czy frezarka? Poznaj różnice i wybierz odpowiednią maszynę!
Tokarka czy frezarka? Poznaj różnice i wybierz odpowiednią maszynę!

Tokarka czy frezarka? Różnice pomiędzy maszynami.

Na samym początku należy wspomnieć, iż obie maszyny umożliwiają uzyskanie zupełnie innych właściwości w procesie obróbczym drewna. Zalecamy zatem przeczytanie tego artykułu do końca aby świadomie dobrać odpowiednie urządzenie. Jeżeli potrzebują Państwo pomocy – zachęcamy do kontaktu.

Różnice pomiędzy tokarką a frezarką do drewna

Różnica pomiędzy pracą tokarki a frezarki widoczna jest przede wszystkim podczas obrabiania materiału. Obie maszyny przeznaczone są do wykonywania procesów nazwanych skrawaniem, jednakże należy pamiętać iż w tokarce mamy do czynienie z obracaniem materiału, czyli tak zwanym toczeniem. Natomiast we frezarce działamy na płaskiej powierzchni, dzięki czemu możemy wykonywać rowki i właściwe wgłębienia. W tym przypadku frez precyzyjnie zsuwa materiał z elementu obrabianego, zgodnie z naszymi potrzebami. Powyższe informacje należy przyswoić już na etapie planowania produkcji.

Tokarka czy frezarka? Poznaj różnice i wybierz odpowiednią maszynę!
Tokarka czy frezarka? Poznaj różnice i wybierz odpowiednią maszynę!

Kiedy używać frezarki do drewna?

Głównym i podstawowym zadaniem każdej frezarki do drewna, jest obróbka przez skrawanie powierzchni płaskich. Zapewnia ona przy tym wykonywanie rowków i właściwych wgłębień. Maszyna za pomocą frezu precyzyjne zsuwa materiał zgodnie z ustalonymi przez nas wartościami na maszynie. Odbywa się to podczas wykonywania ruchów obrotowych freza przypomowanego do specjalnego uchwytu w maszynie.

Tak więc, jeżeli wykonujemy produkty z drewna na różnego typu płytach drewnopodobnych których realizacja nie będzie wymagała od nas obracania materiału w różne strony – wybór frezarki do drewna będzie odpowiednią decyzją.

Przykładowe elementy produkowane przy pomocy frezarek do drewna

Poniżej przedstawiamy krótką listę produktów, które wykonywane są za pomocą frezarek do drewna.

  • Płyty meblowe
  • Panele ścienne (wewnętrzna dekoracja pomieszczeń)
  • Drewniane systemy akustyczne
  • Blaty
  • Szafy
  • Dekoracje drewniane (np. podkładki pod filiżanki do kawy, osłony grzejników, ramy do obrazów, blaty stolików kawowych, krzyże, wsporniki i wiele innych…)

Kiedy używać tokarki do drewna?

Jeżeli zamierzamy produkować przedmioty, które w procesie tworzenia (obróbki) wymagać będą ciągłego obracania, nalezy zastanowić się nad zakupem tokarki do drewna. Ręczne obracanie elementów na frezarce będzie dla Państwa w tym przypadku udręką i nieporozumieniem już podczas pierwszych godzin pracy na maszynie. W tokarce mamy do czynienia z obracaniem materiału, czyli toczeniem.

Istotne różnice pomiędzy pracą frezarki do drewna i tokarki do drewna

Frezarki do drewna dzielimy na dwa podstawowe rodzaje: frezarki do drewna jednowrzecionowe oraz frezarki do drewna wielowrzecionowe. Maszyny te umożliwiają dopsowanie parametrów obróbczych do naszych potrzeb. W naszej ofercie znajdziecie państwo zarówno pionowe jak i poziome frezarki do drewna. Zachęcamy do zapoznania się z ofertą: FREZARKI DO DREWNA JEDNOWRZECIONOWE i WIELOWRZECIONOWE

W przypadku tokarek do drewna, maszyna także dokonuje obróbki poprzez skrawanie. Jednakże zasadniczą różnicą pomiędzy tokarką a frezarką do drewna jest narzędzie obróbcze. W tokarcie wykorzystujemy nóż tokarski i wiertło. We frezarkach, jak sama nazwa wskazuje, jest to frez, który odpowiednio dobrany poprzez płynny obrót uzyskuje dla nas pożądany kształt.

Wykorzystując nóż tokarski oraz wiertło w tokarce, uzyskujemy finalnie przedmiot, które kształt może być niemalże dowolny: np. bryła obrotowa / przedmiot 3D. Toczenie to proces, w którym następuje ruch obrotowy o odpowiedniej prędkości – ustalany poprzez odpowiednie funkcje maszyny. W kolejnym kroku maszyna rozpoczyna skrawanie. Podstawowymi tokarkami do drewna są tokarki kołowe – które charakteryzują się niesamowitą precyzją. Pozostałe tokarki do drewna wybierane przez profesjonalnych stolarzy to: tokarki:

  • tarczowe
  • rewolwerowe
  • uchwytowe

Frezarki czy tokarki do drewna? Automat czy manual?

W dzisiejszych czasach, kiedy świat pędzi do przodu – coraz rzadziej używa się zarówno tokarek jak i frezarek do drewna, które ustawiane są w sposób manualny. Większość profesjonalistów wykorzystuje w swoich pracowniach maszyny zautomatyzowane. Zapewniają one dużo bardziej precyzyjną jakość produktu końcowego aniżeli wersje manualne. Dodatkowym atutem narzędzi wyposażonych w sterowanie komputerowe jest oszczędność. Zużywają one znacząco mniejsza ilość materiału właśnie dzięki precyzji.

Tokarka czy frezarka? Poznaj różnice i wybierz odpowiednią maszynę!
Tokarka czy frezarka? Poznaj różnice i wybierz odpowiednią maszynę!

Powyższe zdjęcie przedstawia wytrwarzanie elemntu drewnianego barierek schodowych za pomocą tokarki do drewna przy jednoczesnym wykorzystaniu narzedzi ręcznych. Idealnie obrazuje to różnicę pomiędzy frezarką a tokarką do drewna.

Jeżeli wiecie Państwo, jakiego typu produkty z drewna zamierzacie wytwarzać – wybór odpowiedniej maszyny nie powinien być już problemem.

RABAT 5% NA MASZYNĘ DO DREWNA

Zapraszamy serdecznie do zakupu maszyny marki HOLZKRAFT & HOLZSTAR. Jest to Niemiecka marka, charakteryzująca się profesjonalizmem i precyzją od wielu lat. Dołącz do setek naszych zadowolonych klientów i zgarnij rabat 5% przy zakupie. Wystarczy że do Nas zadzwonisz i przedstawisz kod „PORADNIK-TOKARKA-CZY-FREZARKA ” przez telefon.

Dodaj komentarz

*

code