14 mar

Wciągarki linowe – jakie są rodzaje do czego służą?

Wciągarki linowe – typoszereg, zastosowania, opis

Wciągarki linowe – znane od tysiącleci rozwiązania w dziedzinie podnoszenia, opuszczania i przeciągania różnego rodzaju towarów. Wykorzystywane już w starożytności.
Obecnie urządzenia pomagające w różnych pracach remontowych , pracach budowlanych, przeciąganiu ciężkich obiektów i towarów oraz opuszczaniu.
Ze względu na budowę i zastosowanie wciągarki linowe możemy podzielić na kilka grup i rodzajów.

Pierwsza Grupa to wciągarki ręczne linowe korbowe które posiadają ręczny napęd w postaci korby i przekładni

np: https://www.eci.com.pl/71-wciagniki-i-wciagarki-linowe-podnoszenie-reczne

Wciągarki ręczne wciągarki korbowe

Wciągarki takie zaopatrzone są przeważnie w hamulce zapadkowe.
Charakteryzują się niewielkimi bębnami które przeważnie oferują pojemności do 25 metrów liny.
Ręczne wciągarki linowe cechuje mała awaryjność oraz mały udźwig przeważnie nie większy niż 2 tony.
Wykonywane są ze stali najczęściej ocynkowanej. Nieco droższa wersja to wciągarki ze stali nierdzewnej używane głównie w przemyśle spożywczym oraz tam gdzie występuje duże zawilgocenie pomieszczeń np przepompowniach , oczyszczalniach ścieków.

W ofercie Europejskiego Centrum Innowacyjnego znajdą Państw także bezpieczne wciągarki linowe z przekładnią ślimakową.
Wciągarki ślimakowe posiadają ważną funkcje jaką jest samohamowność. Po puszczeniu korby podpięty ładunek pozostaje w miejscu i nie opada w niekontrolowany sposób. Wciągarki te cechuje niska prędkość podnoszenia. Dzięki niskiej prędkości uzyskuje się dużą precyzję w podnoszeniu.
Wciągarki ślimakowe ręczne wykonuje się w udźwigach do max 5 ton. Pojemność bębna linowego to ok 25 metrów.
Wykonanie ze stali nierdzewnej oraz malowane i ocynkowane.

Kolejna grupa wciągarek to wciągarki elektryczne linowe.

https://www.eci.com.pl/69-wciagniki-i-wciagarki-elektryczne-linowe-z-elektrycze

Wciągniki linowe, wciągarki do suwnic, wciągarki stacjonarne

Wciągarki linowe elektryczne mają bardzo szerokie zastosowanie. Głównie stosuje się je w suwnicach , żurawiach , oraz tam gdzie występuje duże natężenie pracy oraz potrzebna jest duża wysokość podnoszenia. Wciągarki linowe możemy dowolnie konfigurować tak aby dopasować je do istniejących dźwigarów suwnicowych. Udźwigi które stosuje się w takich urządzeniach to ok 50 ton. Są to układy wielolinowe pracujące na wielokrążkach.
Najczęściej są to urządzenia przejezdne z własnym napędem jazdy wózków. Wysokości podnoszenia dochodzą do 50 metrów.
Wykonuje się różne wersje wciągarek linowych np o skróconej zabudowie tak gdzie potrzebne jest maksymalne wykorzystanie wysokości hali lub pomieszczenia w których dana wciągarka pracuje.
Oprócz wciągarek do zastosowań profesjonalnych mamy też linię wciągarek do zastosować domowo warsztatowych. Urządzenia takie są projektowane prac o niskim natężeniu i sporadycznym wykorzystaniu. Cechują się niską ceną i szybką dostępnością.

Kolejnym typem wciągarek linowych to wciągarki budowlane.

Wciągarki budowlane, wciągarki do rusztowań

https://www.eci.com.pl/731-wciagarki-budowlane
Pracują głównie przy remontach – przeważnie mocowane są do rusztowań lub konstrukcji nośnych budynków oraz kotwione do podłoża na specjalnych ramach i stelażach. Wciągarki w zestawie przeważnie posiadają ramię ( wysięgnik ) aby wygodnie wciągać ładunki na budowie. Zasilanie 230V sprawia , że mogą być przenoszone z budowy na budowę bez cyklicznego badania UDT, oraz mają zapewniony łatwy dostęp do zasilania.
Rzadko spotyka się tu urządzenia z napięciem 400V.  Wciągarki te projektowane są do dużych natężeń pracy, dlatego warto przy takich wciągnikach zainwestować w produkt z wyższej półki. Bębny takich wciągarek zwykle mieszczą od 20 do 30 metrów liny chodź są też takie co potrafią nawinąć jej aż 60 metrów.
Istnieją także wciągarki w których lina przepuszczana jest przelotowo co daje nam nieograniczoną wysokość podnoszenia – przydatną do prac remontowych w turbinach wiatrowych , kominach oraz masztach. Wciągarki bez bębnowe są także bardzo lekkie i mobilne. Zastosowanie odpowiednich zbloczy w niektórych wciągarkach budowlanych potrafi dwukrotnie zwiększyć ich udźwig. Wciągarki budowlane cechuje także uproszczony serwis.

Najbardziej profesjonalna grupa wciągarek w naszej ofercie to wciągarki przemysłowe i wciągarki offshore.

https://www.eci.com.pl/639-wciagarki-przemyslowe

wciągarki portowe na statki wciągarki offshore

Są to urządzenia przeznaczone do prac w ciężkich warunkach o dużym nasileniu ( wysoka grupa natężenia pracy ).
Służą do przeciągania , podnoszenia i opuszczania towarów i urządzeń.
Urządzenia te cechują się wysoką trwałością dzięki zastosowaniu profesjonalnych przekładni oraz przemyślanymi rozwiązaniami technicznymi.
Udźwigi takich wciągarek to ok 500 kg do 100 ton a nawet więcej. Każda wciągarka może być dostosowana pod klienta. Możemy modyfikować silnik , zwiększać szerokość bębna , dokładać akcesoria w postaci układacza lin , rolki dociskowej , falownika służącego do bezstopniowej regulacji obrotów oraz tzw. soft startu. Bęben może być płaski lub rowkowany. Długości liny w takich urządzeniach to ok od 20 do 300 metrów w zależności od wymogów użytkowników.
Wciągarki przemysłowe mają zastosowanie głównie na statkach , nadbrzeżach portowych , platformach wiertniczych , kopalniach, elektrowniach.
Przy zastosowaniach offshore wciągarki maluje się specjalnymi powłokami antykorozyjnymi. Wykonujemy także wciągarki dla nurków oraz wciągarki do żurawi portowych.

 

Poznaj całą ofertę: wciągarki elektryczne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *