Od 1992 roku wspieramy europejskich przedsiębiorców

Żurawie proste

Żurawie proste
Żurawie proste
Brak opinii

ŻURAWIE PROSTE - ZASTOSOWANIE

  • w montażu i obsłudze pomp, mieszadeł oraz innych urządzeń,
  • do unoszenia i przenoszenia ładunków na ograniczonym obszarze,
  • podczas wykonywania przeglądów lub wymiany sprzętu,
  • ze względu na niewielką wagę mogą być wykorzystywane jako przenośne.

Żurawie proste kolumnowe - charakterystyka

Żurawie kolumnowe znajdują zastosowanie w różnych obszarach, gdzie konieczne jest podnoszenie i opuszczanie ciężkich urządzeń oraz ładunków, na przykład w oczyszczalniach ścieków, przemyśle spożywczym, hodowli ryb, rolnictwie czy przemyśle. Wykorzystanie żurawia eliminuje potrzebę ręcznego manipulowania ciężkimi elementami podczas ich montażu, obsługi lub wymiany, co ułatwia pracę i zmniejsza ryzyko uszkodzenia sprzętu.

Przy wyborze żurawia z uwzględnieniem udźwigu, należy brać pod uwagę dodatkowe obciążenia, które mogą wystąpić w trakcie pracy na stanowisku roboczym. Podczas podnoszenia ładunku w realnych warunkach, konieczne jest uwzględnienie dodatkowych obciążeń wynikających między innymi z:

  • zwiększonych oporów spowodowanych obecnością piasku lub innych zanieczyszczeń,
  • kołysania (w tym pionowego) ładunku podczas podnoszenia lub opuszczania,
  • bezwładności ładunku na skutek nagłego zatrzymania opuszczanego ładunku,
  • ugięcia, prowadzącego do wzrostu promienia wysięgu i obciążenia konstrukcji żurawia,
  • dynamicznego podnoszenia – nieregularna siła na korbie (szarpanie) w celu ułatwienia podnoszenia ciężkiego ładunku.

Żurawie proste - wykonania nietypowe

Wykonania nietypowe – po uzgodnieniu z klientem istnieje możliwość dostarczenia żurawia o nietypowych parametrach. Wysięg może zostać wydłużony od 1,2m do maksymalnie 1,8m, natomiast wysokość podnoszenia może być zwiększona od 2,0 do maksymalnie 2,5m. Ważne jest, aby zwiększanie wysięgu lub wysokości podnoszenia odbywało się separatnie, co oznacza, że zwiększamy albo wysięg, albo wysokość podnoszenia. Ze względu na możliwe kolizje z barierkami lub innymi już zamontowanymi elementami, może pojawić się konieczność dostosowania wysokości mocowania wciągarki.

W trakcie planowania lokalizacji żurawia należy uwzględnić ograniczenia związane z zakresem ruchu korby wciągarki linowej. Wysokość mocowania wciągarki linowej na kolumnie żurawia może być dostosowana do potrzeb klienta. Jest to istotne, szczególnie gdy istnieje ryzyko kolizji, na przykład z barierką na pomoście obsługowym.

W przypadku konieczności zmiany wysokości mocowania wciągarki, w zamówieniu należy precyzyjnie podać pożądany wymiar "c", mierzony od poziomu posadowienia podstawy żurawia do osi obrotu korby wciągarki.

Żurawie kolumnowe produkowane są w 2 wariantach materiałowych:

 

Elementy konstrukcyjne, śrubowe, wciągarka oraz stopa zostały precyzyjnie wytworzone z wysokogatunkowej stali ocynkowanej, podczas gdy lina, zaciski kabłąkowe, hak lub szekla zostały wykonane ze stali nierdzewnej. W celu zabezpieczenia przed przyśpieszoną korozją elementów ocynkowanych galwanicznie, zaleca się wyposażenie wciągarek w wykonaniu ze stali nierdzewnej w warunkach eksploatacyjnych sprzyjających procesowi korozji.

Natomiast wykonanie nierdzewne obejmuje wszystkie elementy konstrukcyjne, śrubowe, łączne, stopę i wciągarkę wykonane z najwyższej jakości stali nierdzewnej, spełniającej normy gatunku 304/316. Żurawie w całości nierdzewne znajdują szczególne zastosowanie w obszarach charakteryzujących się wysokim stopniem agresji chemicznej lub wilgotnością, a także wszędzie tam, gdzie konieczne jest utrzymanie reżimu wysokiej higieny.

Obydwa warianty konstrukcyjne zostały starannie dostosowane do specyficznych warunków pracy, zapewniając nie tylko trwałość, ale również skuteczną ochronę przed działaniem czynników atmosferycznych i agresywnych substancji, co sprawia, że są niezawodnym narzędziem w różnorodnych zastosowaniach.

Wyposażenie - stopa żurawia

Stopa żurawia jest dostosowana do umożliwienia montażu żurawi w różnych warunkach terenowych, oferując dwa rodzaje podstaw. Podstawy typu H/HC przeznaczone są do mocowania na poziomym podłożu, natomiast podstawy typu V/VC montuje się do pionowych ścian. Odpowiednio do żurawi ZKM150-350 stosuje się podstawy typu H lub V, a dla żurawi ZKM500-800 zalecane są podstawy typu HC lub VC.

Aby zamocować podstawę, konieczne jest używanie czterech śrub lub kotew chemicznych M16 o klasie wytrzymałości min. 5.6. Należy je zamocować zgodnie z instrukcją montażu producenta, zapewniając pełne przeniesienie ich wytrzymałości. Użycie identycznych śrub do mocowania podstaw wszystkich żurawi typu ZKM, ZKU i ZS umożliwia późniejszą łatwą wymianę, na przykład przy konieczności użycia innego typu żurawia lub żurawia o większym udźwigu na tym samym stanowisku pracy.

Wyposażenie - samozaczep łańcucha

W sytuacji, gdy mieszadło lub pompa na stanowisku roboczym są zawieszone na łańcuchu, umożliwiając wygodne podnoszenie lub opuszczanie urządzenia za pomocą żurawia, można zastosować samozaczep łańcucha na końcu linki wciągarki żurawia.

Samozaczep jest dedykowany do podnoszenia i opuszczania pomp oraz mieszadeł o masie do 250-500 kg, zawieszonych na łańcuchach o średnicy drutu od 4 do 10 mm, zgodnie z normą DIN766 lub DIN763.

Warunkiem koniecznym do skorzystania z samozaczepu jest całkowita pewność, że jest on prawidłowo zaczepiony na łańcuchu pompy podczas procesu podnoszenia.

Dostępne warianty samozaczepów obejmują:

  • S8 – dla średnicy drutu ogniwa łańcucha od 4 do 6 mm i udźwigu do 250 kg,
  • S10 – dla średnicy drutu ogniwa łańcucha od 6 do 8 mm i udźwigu do 350 kg,
  • S12 – dla średnicy drutu ogniwa łańcucha od 8 do 10 mm i udźwigu do 500 kg.
PARAMETRY:  
Wysięg: do 1,2 m  
Udźwig: od 150 do 800 kg  
Wysokość: 2,4 m  
Waga: od 45 do 64 kg  

System oznaczania

System oznaczania żurawi prostych o standardowych wymiarach (wysięg 1,2 m przy wys. podnoszenia 2,0 m)

Przykład:

ZKM500-SS - żuraw kolumnowy prosty wykonany ze stali nierdzewnej o udźwigu 300 kg przy wysięgu 1,2 m

System oznaczania żurawi prostych o wymiarach niestandardowych.

Przykład:

ZKM350-1800/2000 - żuraw kolumnowy prosty wykonany ze stali czarnej ocynkowanej o udźwigu 125 kg przy wysięgu wydłużonym do 1,8 m

Opinie