Od 1992 roku wspieramy europejskich przedsiębiorców

Żurawie ukośne

Żurawie ukośne
Żurawie ukośne
Brak opinii

Żurawie ukośne - Zastosowanie

  • Montaż i obsługa pomp, mieszadeł oraz różnych urządzeń przemysłowych,
  • Podnoszenie i przenoszenie ładunków na ograniczonym obszarze,
  • Realizacja przeglądów oraz wymiany urządzeń,
  • Ze względu na lekkość mogą być używane jako przenośne narzędzia.

Żurawie ukośne - Charakterystyka

Żurawie kolumnowe znajdują zastosowanie wszędzie tam, gdzie konieczne jest opuszczanie i podnoszenie ciężkich urządzeń oraz ładunków, na przykład w oczyszczalniach ścieków, przemyśle spożywczym, hodowli ryb, rolnictwie czy różnych gałęziach przemysłu. Użycie żurawia eliminuje potrzebę ręcznego podnoszenia ciężkich komponentów podczas ich montażu, obsługi lub wymiany, co nie tylko ułatwia pracę, ale także zmniejsza ryzyko uszkodzenia urządzenia.

Żurawie ukośne - Wykonania niestandardowe

Realizujemy projekty niestandardowe, a po uzgodnieniu z klientem jesteśmy w stanie dostosować żurawie do specyficznych wymagań. Wysięg może zostać wydłużony od 1,2 m do maksymalnie 1,8 m, natomiast wysokość podnoszenia może być zwiększona z 2,0 m do maksymalnie 2,35 m. Warto zaznaczyć, że zwiększenie wysięgu i wysokości podnoszenia nie powinno następować jednocześnie, co oznacza, że zwiększamy albo wysięg, albo wysokość podnoszenia. Należy być świadomym, że istnieje możliwość konieczności zwiększenia wysokości mocowania wciągarki ze względu na ewentualne kolizje z barierkami lub innymi już zamontowanymi elementami.

Podczas planowania umiejscowienia żurawia należy brać pod uwagę ograniczenia związane z zakresem ruchu korby wciągarki linowej. Wysokość mocowania wciągarki linowej na kolumnie żurawia może być dostosowana do indywidualnych wymagań klienta, co jest istotne, szczególnie gdy istnieje ryzyko kolizji, na przykład z barierką na pomoście obsługowym.

W przypadku konieczności zmiany wysokości mocowania wciągarki, w zamówieniu należy podać pożądany wymiar "c", liczony od poziomu posadowienia podstawy żurawia do osi obrotu korby wciągarki.

Żurawie kolumnowe są dostępne w dwóch różnych wariantach materiałowych:

  1. Wykonanie ze stali ocynkowanej – elementy konstrukcyjne, śrubowe, wciągarka oraz stopa są wykonane z ocynkowanej stali, natomiast lina, zaciski kabłąkowe, hak lub szekla są zrobione ze stali nierdzewnej. W przypadku eksploatacji żurawi w warunkach, które mogą przyspieszać korozję elementów ocynkowanych galwanicznie, zaleca się użycie wciągarek wykonanych ze stali nierdzewnej.

  2. Wykonanie nierdzewne – wszystkie elementy konstrukcyjne, śrubowe, łączne, stopa oraz wciągarka są wykonane ze stali nierdzewnej w gatunku 304/316. Żurawie w pełni nierdzewne są szczególnie odpowiednie do pracy w agresywnym chemicznie lub wilgotnym środowisku, a także wszędzie tam, gdzie konieczne jest utrzymanie wysokiej higieny.

Wyposażenie - Stopa żurawia

Stopa żurawia – w celu umożliwienia mocowania żurawi w różnych warunkach terenowych proponujemy dwa rodzaje podstaw. Podstawy typu H/HC są dedykowane do montażu na poziomym podłożu, z kolei podstawy typu V/VC przeznaczone są do montażu na pionowych ścianach. Podstawy typu H lub V stosuje się do żurawi ZKU150-350, natomiast podstawy typu HC lub VC do żurawi ZKU500-800.

Podstawa jest przytwierdzana do podłoża za pomocą czterech śrub lub kotew chemicznych M16 o klasie wytrzymałości min. 5.6 zamocowanych zgodnie z instrukcją montażu producenta w taki sposób, aby zagwarantować pełne przeniesienie ich wytrzymałości. Użycie jednakowych śrub do mocowania podstaw wszystkich żurawi typu ZKM, ZKU i ZS umożliwia późniejszą łatwą ich wymianę, na przykład w przypadku konieczności użycia żurawia innego typu lub o większym udźwigu na tym samym stanowisku pracy.

Wyposażenie - Samozaczep łańcucha

Samozaczep łańcucha znajduje zastosowanie w przypadku, gdy mieszadło lub pompa na stanowisku roboczym są zawieszone na łańcuchu, umożliwiając wygodne podnoszenie lub opuszczanie urządzenia za pomocą żurawia. Na końcu linki wciągarki żurawia można zamontować samozaczep łańcucha.

Samozaczep jest przeznaczony do obsługi podnoszenia i opuszczania pomp oraz mieszadeł o masie do 250-500 kg, zawieszonych na łańcuchach o średnicy drutu łańcucha od 4 do 10 mm, wykonanych zgodnie z normą DIN766 lub DIN763.

Warunkiem koniecznym do skorzystania z samozaczepu jest pełna pewność co do jego prawidłowego zaczepienia na łańcuchu pompy podczas procesu podnoszenia.

Dostępne warianty samozaczepów obejmują:

  • S8 – dla średnicy drutu ogniwa łańcucha od 4 do 6 mm i udźwigu do 250 kg,
  • S10 – dla średnicy drutu ogniwa łańcucha od 6 do 8 mm i udźwigu do 350 kg,
  • S12 – dla średnicy drutu ogniwa łańcucha od 8 do 10 mm i udźwigu do 500 kg.
PARAMETRY:  
Wysięg: do 1,2 m  
Max udźwig: od 150 do 800 kg  
Waga: od 41 do 57 kg  
Wysokość: 2,37 m  

System oznaczania

System oznaczania żurawi ukośnych o standardowych wymiarach (wysięg 1,2 m przy wys. podnoszenia 2,0 m)

Przykład:

ZKU500-SS
żuraw kolumnowy ukośny wykonany ze stali nierdzewnej o udźwigu 300 kg przy wysięgu 1,2 m

System oznaczania żurawi ukośnych o wymiarach niestandardowych

Przykład:

ZKU350-1800/2000
żuraw kolumnowy ukośny wykonany ze stali czarnej ocynkowanej o udźwigu 125 kg przy wysięgu wydłużonym do 1,8 m

Opinie